Bolu Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü'nde halkla ilişkiler düzeyi
Province in Bolu, Bolu security directory public relations office
- Tez No: 62313
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bolu Valiliği İl Emniyet Müdürlüğünde yapılan halkla ilişkiler çalışmalarının durumunu saptamak ve geliştirilmesi konusunda öneriler sunmaktır. Bu amaçla İçişleri Bakanlığı 12.03.1997/059157 sayılı izin alınmıştır. Araştırmada Emniyet Teşkilatı mensupları ve yurttaşlar için iki tip anket geliştirilmiştir. Teşkilat mensuplarına yönelik hazırlanan anket il merkezinde değişik birimlerde görevli polis amir ve memurlarına toplam 250, yurttaş anketi ise Bolu İl merkezinde yaşayan değişik gelir ve öğretim gruplarında bulunan kadın ve erkek olmak üzere toplam 250 yurttaşa uygulanmıştır. Verilerin toplanmasından elde edilen veriler frekans tablolarına aktarılmış, sonra her denence ile ilgili tablo yada tablolar ayrı ayrı elealınarak yayımlanmıştır. Verilerin analizinde sadece n ve %'lik değerler kullanılmış ve değerlendirme yapılmıştır. Anketlerden alınan sonuçlarla, Bolu Emniyet Müdürlüğünde halkla ilişkiler faaliyetleri düzeyinin yetersiz ve bilimsel temellere dayanmadığı ancak iyi niyetli çalışmaların yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to do a case study on the investigations regarding public relations conducted by the security office of the Bolu province and to make recommendations to improve them. In order to do this research study, the Ministry of Interior affairs granted an official permission of number 059157 dated March 12, 1997. In this research study two types of questionnaires have been developed. One for the Security Staff and one for the ordinary citizens. The first type of questionnaire was applied to 250 police chiefs and police officers at varions ranks employed in the city centre. The second type of questionnaire was given to 250 citizens, both males and females, with varions economical and educational backgrounds. The data collected were transferred to frequency tables and later they were translated and interpreted. The results show that the studies carried out by the Bolu Security Directorate regarding public relations were not good enough and were far from being scientific, but they have based on good intentions.