Bolu ilköğretim müfettişlerinin değerlendirmesine göre öğretmenlerin başarılı / başarısız görüldüğü davranışlar
The Teachers successful / unseccessful behaviours according to the inspector evaluations
  1. Tez No: 62315
  2. Yazar: SELAMİ ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. CANAN ÇATİNKANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Müfettişlerin Değerlendirmesine Göre öğretmenlerin Başarılı / Başarısız Görüldüğü Davranışlar Selâmı ALBAYRAK Yüksek Lisans, Eğitim Bilimleri Bölümü Tez Danışmanı: Doç. Dr. A. Canan ÇETÎNKANAT Eylül 1998, 117 Sayfa Bu araştırmanın amacı, Bolu İl sınırlan içindeki ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin, müfettişlerin değerlendirmesine göre başarılı / başarısız görüldüğü davranışlarını saptamak ve öğretmen niteliğini artırıcı çalışmalara ipuçları sunmaktır. Araşnrmada veri toplamak amacıyla ilköğretim müfettişlerinin öğretmen değerlendirmede kullandığı“öğretmen teftiş formu”araç olarak kullanılmıştır. 397 adet form incelenerek elde edilen sayısal veriler için frekans ve yüzde dağılımı, her bir davranışın gösterilme yüzdesi, tek yönlü varyans analizi ve Tukey işlemleri yapılmıştır. Alt problemlere ilişkin bulgularda öğretmenlerin, araştırma kapsamındaki davranışlarda başarısızlık durumunda olmadıktan, aksine“iyi”ve“çok iyi”düzeylerde başanlı olduklan saptanmıştır. Saptanan basanlarda, yerleşim birimi ve mesleki kıdem gruplanna göre 0,05 anlamlık düzeyinde farklılıklar olduğu belirlenmiştir, öğrenim durumu ve okutulan haftalık ders saati sayısına göre ise araştırma konusu davranışlarda, 0,05 anlamlık düzeyinde fark tespit edilmemiştir. Öğretmenlerin“iyi”düzeyde başanlı görüldüğü davranışlarla ilgili başanlannın“çok iyi”düzeye çıkanlabilmesi için hizmetiçi eğitim kurslan düzenlenmeli ve kurslara öğretmenlerin gönüllü katılımını sağlayıcı önlemler alınmalıdır. Bu hizmetiçi eğitim çalışmalarında bilgi, beceri kadar olumlu ve yeterli tutum da geliştirilmeye de ağırlık verilmelidir. Teftiş kurulu tarafından yürütülen rehberlik ve yardım çalışmalan İl merkezinden kırsal alana doğru ağırlık verilerek yaygınlaştınlmah ve özellikle 6-10 yıllık mesleki kıdeme sahip öğretmenler üzerinde yoğunlaştırmalıdır. Anahtar Kelime: öğretmen davranışlan, basan / başansızlık IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Teachers* Successful/ Unsuccessful Behaviours According to the Inspector Evaluations Selâmı ALBAYRAK High Degree, Education Sciences Department Adviser, Assoc. Prof. Dr. A Canan ÇETÎNKANAT September 1998, 117 Pages The purpose of this study is to determine the successful / unsuccessful behaviours of the teachers in the primary education schools in Bolu according to the inspector evaluations and to offer clues to the studies which tries to increase the teachers' quality. Data were collected by Teacher inspect form for evaluating teachers. Data collected from 397 forms were analysed by frequency distributions, one-way analysis of variance and Tukey test. The Results revealed that the teachers were not unsuccessful, but the resultesn showed that there one significant differences between they were“good”and“very good”at the behaviours releted with research. Also the successes according to the settlements and professional seniority groups. There was not any significant differences according to the education level and to the class hours in a week in the behaviours involved. To increase the succesfull behaviors from“good”level to“very good”level, in-service training courses must be organized, teachers should be continuiey the courses willingly. The courses must include attitudes as much as knowledge and behaviors. The guidance and help studies carriedout by the inspectors council must be generalized from the city center to the rural zone and particularly must be focused on greliminary degree teachers who have professional seniority of 6 - 10 years. Key Word: Teacher behaviour, successful / unsuccessful behaviors. ra