Kronik lenfositik tiroiditin IGG4 ilişkili hastalık ile ilişkisinin retrospektif olarak araştırılması
A retrospective study of chronic Iymphocytic thyroiditis' relation with IGG4-related disease
- Tez No: 623166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SARAYDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Patoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Pathology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
IgG4-İlişkili hastalık (IgG4-İH) iki binli yıllarda tanımlanmış, pek çok organ sistemini tutan, yoğun lenfoplazmositer infiltrasyon içinde artmış IgG4 pozitif plazma hücreleri içeren, fibrozis ile karakterize otoimmün bir hastalıktır. Kronik lenfositik tiroidit, tiroid bezinde lenfosit infiltrasyonu gösteren pek çok hastalığı kapsayan histopatolojik bir tanımlamadır. Literatürde IgG4-İH'ın tiroid bezini tutabildiğini gösteren yayınlar mevcuttur. Bu tutulum sonucu IgG4-Tiroiditi denen yeni bir antite tanımlanmıştır. Çalışmamızın amacı kronik lenfositik tiroidit tanısı verdiğimiz hastaların tiroid dokularını immünohistokimyasal olarak inceleyip; IgG4-ilişkili ve IgG4-ilişkisiz olarak ayırarak bu iki grubu histopatolojik, serolojik ve klinik farklılıkları açısından araştırmaktır. Çalışmamızda Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2017-2019 yılları arasında KLT tanısı almış 84 olgu incelenerek immünohistokimyasal olarak IgG4-ilişkili ve ilişkisiz olarak iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
IgG4-Related disease (IgG4-RD) is a newly recognised autoimmune disease characterized with fibrosis and increased IgG4-positive plasma cells in dense lymphoplasmocytic infiltration which involves many organ systems. Chronic lymphocytic thyroiditis is a histopathological description which includes many diseases that show lymphocyte infiltration in the thyroid gland. In the literature, there are publications showing that IgG4-RD can involve the thyroid gland. As a result of this involvement, a new entity called IgG4-Thyroiditis is defined. The aim of this study was to investigate the thyroid tissues of patients with chronic lymphocytic thyroiditis and immunohistochemically divide them as IgG4-related and not IgG4-related; and investigate histopathological, serological and clinical differences of these two groups. In our study, 84 patients diagnosed with chronic lymphocytic thyroiditis between 2017-2019 at Uludağ University Faculty of Medicine Pathology Department were examined and immunohistochemically divided into two groups as IgG4-related and unrelated.