Merada beslenen kazların yumurtalarında yağda ve suda çözünen antioksidan içeriklerinin belirlenmesi
The determination of fat and water soluable antioxidants in eggs of free range gulls
- Tez No: 623172
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KARADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, Van ilinde, Adalet Bakanlığı Erciş açık ceza infaz kurumu, iş yurdu kaz üretme çiftliğinde bir üretim sezonunda günlük hayvan başına 100 gr sabit miktarda ticari yumurta yemi tüketen damızlık hayvanların yumurtaları üzerinde yürütülmüştür. 200 adet dişi ve 80 adet erkek hayvandan oluşan 1-2 yaşındaki damızlık kaz sürüsünden her hafta rastgele 10 adet yumurta verim dönemi sırasında alınmıştır. Yumurta sarısında roche skalası (RCF), Minolta L*, a* ve b* gibi renk değerleri ile yumurtanın yağda (Vitamin A, E, toplam ve bireysel karoten) ve suda çözünen (Askorbik asid ile GSH) antioksidanların mera koşullarında Şubat- Mart- Nisan ve Mayıs aylarına göre haftalık değişim durumu incelenmiştir. Çalışma sonunda; RCF, Minolta L* parlaklık, a* kırmızılık ve b* sarılık değeri aylara göre değişim gösterdiği ve istatistiki olarak farklılık görüldüğü saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the eggs of breeding animals consuming 100 g of commercial layer feed per animal per day during a production season in goose production farm of the Ministry of Justice Van -Ercis Open Prison at work dormitory. Ten egg samples were taken randomly each week from 1-2 years old breeding flock that had 200 female and 80 male geese during production period. The egg yolk roche scale (RCF), Minolta L *, a * and b * visiual color parameters, fat soluable antioxidants (Vitamin A, E, total and individual carotene) and water soluable antioxidants in albumen (Ascorbic acid with GSH) of free range geese eggs according to weekly change status from February to May were investigated. At the end of the study; RCF, Minolta L* brightness, a* redness and b* yellowness values were varies and statistically significant differences were observed according to months (p 0.05).