Çay fabrikası çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği eğitimi yeterliliği
  1. Tez No: 623174
  2. Yazar: SUNA AKÇAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN YILDIZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Teknik Eğitim, Health Education, Technical Education
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili geçmişten günümüze birçok çalışma yapılmıştır. Sanayinin gelişmesi ile çalışma ortam koşulları değişmiş ve iş yerlerinde olumsuz çalışma koşulları sonucunda iş kazaların ve meslek hastalıklarında önemli miktarda artış olmuştur. Yaşanan bu iş kazaları ve meslek hastalıkları çalışanlardaki iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının oluşmasını önemli hale getirmiştir. İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği farkındalığı kazandırarak çalışma ortamında güvenlik kültürünün oluşturulmasında önemli bir uygulama basamağı olmuştur. Bu çalışmada, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin önemi göz önündebulundurularak çalışanların iş sağlığı ve güvenliği farkındalığına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is related to the need to work from the past to the present. With the development of the industry, the working environment has changed and a negative increase in the number of occupational accidents and occupational diseases has occurred. This occupational accident and occupational diseases have made it important for employees to be aware of occupational health and safety. Occupational health and safety trainings require an important application step in order to create a work safety and security culture by providing employees with occupational health and safety awareness. In this study, considering the importance of occupational health and safety trainings, the effect of employees on occupational health and safety awareness was examined.