Standart hasta yönteminin hemşirelik öğrencilerinin triyaj uygulama becerileri ve özgüvenleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of standardized patient method on nursing students' triage application skills and self confidence
- Tez No: 623218
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET EŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırma, hemşirelik eğitiminde standart hasta yöntemi ile öğretimin öğrencilerin triyaj uygulama becerileri ve özgüvenleri üzerine etkisini saptamak amacıyla ön test son test kontrol gruplu tasarıma sahip randomize kontrollü, deneysel ve tek kör bir çalışmadır Araştırma, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde 19 Eylül 2019 - 15 Kasım 2019 tarihleri arasında öğrenim gören intörn hemşire öğrencilerde yürütülmüştür. Araştırma evrenini; 2019-2020 öğretim yılında Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi dördüncü sınıfında öğrenim gören 276 intörn hemşire öğrenci oluşturmuştur. Örneklem seçiminde öğrenciler akademik not ortalamalarına göre randomize edilmiş, daha sonra kura yöntemi ile 42 öğrenci uygulama, 42 öğrenci ise kontrol grubunda olmak üzere 84 öğrenci araştırma örneklemini oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında“Birey Tanıtım Formu”ve öğrencilerin kullanılan yönteme ilişkin memnuniyet düzeylerini ve uygulamalara ait yönelik özgüvenlerini değerlendirmek amacıyla“Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sürecinde standart hastalara ait bilgileri kaydetmek için“Standart Hasta Tanıtıcı Özellikler Formu”kullanılmıştır. Standart hastaların öğrencileri hasta bakış açısı ile değerlendirmeleri için“Standart Hasta- Öğrenci Görüşme Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Öğrencilerin, triyaj uygulaması konusunda bilgi düzeylerini belirlemeye yönelik“Triyaj Uygulama Bilgisi Değerlendirme Formu”, öğrencilerin triyaj uygulama becerileri adımlarını değerlendirmek için ise“Triyaj Uygulama Becerisi Değerlendirme Rehberi”kullanılmıştır. Hem kontrol hem uygulama grubuna aynı anda sınıf ortamında triyaj ve triyaj hemşireliği uygulama konusu teorik olarak anlatılmış ve arkasından örnek senaryolar ile alıştırmalar yapılmıştır. Eğitimin arkasından araştırma kapsamına alınacak tüm öğrencilere birey tanıtım formu ve“Triyaj Bilgisi Değerlendirme Formu”doldurtulmuştur. Uygulama grubunda yer alan öğrenciler, araştırmacı tarafından hazırlanan triyaj senaryoları doğrultusunda standart hastalar üzerinde uygulamalar yapmıştır. Kontrol grubunda yer alan öğrenciler ise hazırlanan senaryoları önce araştırmacı ile birlikte daha sonra kendileri çalışmıştır. Uygulama ve kontrol grubunda yer alan öğrenciler uygulama aşamasından 15 gün sonra standart hasta yöntemi ile değerlendirilmiştir. Tüm öğrencilerin triyaj uygulaması ile ilgili özgüvenleri ve kullanılan yöntemden memnuniyet düzeyleri“Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği”kullanılarak değerlendirilmiştir. Her iki çalışma grubunda yer alan öğrenciler,“standart hasta”üzerinde triyaj uygulamasını gerçekleştirmişler son test olarak“Triyaj Uygulama Bilgisi Değerlendirme Formunu”“Triyaj Uygulama Becerisi Değerlendirme Rehberi”ile öğrencilerin hangi grupta olduğunu bilmeyen dış iki gözlemci değerlendirme aşamasında görev almıştır. Verilerin analizinde; sayı ve yüzdelik dağılımlar, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, Pearson ki kare testi, Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için Ege Üniversitesi Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Kurulu'ndan ve Hemşirelik Fakültesi Dekanlığı'ndan ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı'ndan yazılı izin alınmıştır. Araştırma sonucunda; öğrencilerin yaş ortalamasının 22.45±0.91 olduğu, %85.7'sinin kadın olduğu, %45.2.6'sinin hemşirelik mesleğini isteyerek seçtiği, %61.9'unun hemşirelik mesleğini kendilerine uygun gördüğü saptanmıştır. Uygulama grubundaki öğrencilerin triyaj uygulama bilgisi toplam puan değişkeninde, kontrol grubuna göre daha yüksek seviyelerde bir artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled, semi-experimental and single blind study with a pretest-posttest control-group design was conducted in order to determine the effects of teaching performed with the standardized patient method on triage practice skills and self-confidence of nursing students. The study was conducted with intern students studying at Ege University Faculty of Nursing between September 19, 2019 and November 15, 2019. The study population included 276 fourth grade students attending Ege University Faculty of Nursing in the 2019-2020 academic year. In the sample selection, students were randomized according to their academic grade point averages, and then, 84 students selected to the sample were assigned to the experimental (n = 42) and control (n = 42) groups using the lottery method. The data collection tools used in the study were as follows:“Personal Information Form”to obtain descriptive information about the participants,“Student Satisfaction and Confidence in Learning Scale”to assess students' satisfaction level of the method used and their self-confidence about applications,“Standardized Patient Descriptive Characteristics Form”to record the information of standardized patients who would perform the scenarios during the research process,“Standardized Patient-Student Interview Assessment Form”to determine standardized patients' perspectives to evaluate students,“Triage Application Knowledge Assessment Form”to determine the students' knowledge levels of triage application, and“Triage Application Skill Assessment Guidelines”to assess the psychomotor steps of students' triage application skills. After the theory of what triage, and triage nursing are was explained to the students both in the control and in the experimental groups in the classroom, practices were performed with sample cases. After the training, all the students to be included in the study were asked to fill in the Personal Information Form and Triage Application Knowledge Assessment Form. The students in the experimental group performed practices on standardized patients in accordance with the triage scenarios prepared by the researcher. The students in the control group performed practices together with the researcher first, and then they themselves performed practices in line with various case scenarios. The students in the experimental and control groups were evaluated using the standardized patient method 15 days after the application phase. All the students' self-confidence about triage applications and their satisfaction levels about the standardized patient method were assessed using the“Student Satisfaction and Confidence in Learning Scale”. The students in both groups performed triage practices on“standardized patients”. Students in both control and experimental groups were asked to fill out the“Triage Application Knowledge Assessment Form”as the final test. The assessment of the students was performed by two lay observers who did not know which group the students were in using the Triage Application Skill Assessment Guidelines. In the analysis of the study data, number and percentage distributions, significance test of the difference between the two means, Pearson's chi squared test, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U test were used. Written permissions to conduct the study were obtained from the Ege University Scientific Research and Publication Ethics Committee, Dean of the Faculty of Nursing of Ege University, and Medical Education Department of Ege University. The mean age of the students was 22.45 ± 0.91. Of them, 85.7% were women, 45.2.6% chose the nursing profession of their own free will, and 61.9% considered that the nursing was a suitable profession for them.