Çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerde birinci ayda serum D vitamini düzeylerinin kord kanı D vitamini düzeyleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the correlation of vitamin d levels of vlbw infants in cord blood and at the first month
  1. Tez No: 623219
  2. Yazar: HATİCE SARIDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NESLİHAN TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çok düşük doğum ağırlıklı (ÇDDA) bebeklerin hayatta kalma oranlarının artmasıyla gebeliğin son trimesterinde anneden fetusa aktarılan kalsiyum, fosfor ve D vitamini gibi mikrobesinlerden (vitamin ve mineraller) mahrum kalan yenidoğanın beslenmesi sık tartışılan bir konu olmuştur. Bu tek merkezli prospektif kohort çalışmada, ÇDDA bebeklerin kord kanında ve annelerinin serumunda 25(OH)D3 düzeyleri saptanarak, postnatal D vitamini desteğinin birinci ayda serum 25(OH)D3 düzeyleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. 1500 g'ın altında doğan, ortalama gestasyonel yaşı 29+3±2+2 hafta, doğum ağırlığı 1078±295 g, 55 prematüre bebek 30 gün boyunca izlendi. Serum D vitamini annelerin hiçbirinde yeterli düzeyde (>30 ng/ml) olmayıp ortalama 12.10±5.73 ng/ml, bebeklerin kord kanında 16.66±9.62 ng/ml ve 30. gün serumlarında 39.14±12.64 ng/ml bulundu. Kord kanında D vitamini eksikliği (20 ng/ml) %29.09'unda saptandı. Gebelikte D vitamini kullanmanın daha yüksek maternal ve kord kanı D vitamini düzeyleri sağladığı görüldü (p20 ng/ml (yeterli) saptandı.
Özet (Çeviri)
With the increase in survival rates of very low birth weight (VLBW) infants, nutrition of the newborn who is deprived of micronutrients (vitamins, minerals) such as calcium, phosphorus and vitamin D transferred from mother to fetus in the last trimester of pregnancy has become one of the most debated issues. In this single-center prospective cohort study, 25(OH)D3 levels were detected in the cord blood and the mothers' serum of VLBW newborns, and it was aimed to evaluate the effect of postnatal vitamin D supplementation on serum 25(OH)D3 levels in the first month. 55 preterm infants with a mean gestational age of 29+3±2+2 weeks, 1078±295 g of mean birth weight were followed for 30 days. Mean level of vitamin D was 12.10±5.73 ng/ml in the mothers, 16.66±9.62 ng/ml in cord blood and 39.14±12.64 ng/ml in the serum of the babies on the 30 th day of life. None of the mothers had sufficient vitamin D level (>30 ng/ml). Vitamin D deficiency ( 20 ng/ml) in 29.09%. Use of vitamin D during pregnancy provided higher maternal and cord blood vitamin D levels (p20 ng/ml).