Calicivirus ile enfekte kedilerde adenozin deaminaz 1 (ADA-1), paraoksonase 1 (PON-1), c-reaktif protein (CRP) ve serum amyloid a (SAA) düzeylerinin araştirilmasi
Investigations of adenosine deaminase 1 (ADA-1), paraoxonase 1 (PON-1) ,c-reactive protein (CRP) and serum amyloid a (SAA) levels in cats infected with calicivirus
  1. Tez No: 623227
  2. Yazar: SEDA SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM GÖKCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Feline calicivirus (FCV) kedilerde genellikle hafif veya orta şidette üst solunum sistemi enfeksiyonlarına neden olur. Bununla birlikte FCV kedilerde çok daha şiddetli ve öldürücü sistemik enfeksiyonlara da neden olabilmektedir. FCV ile enfekte olan kediler uzun süre taşıyıcı olmakta ve kalabalık olarak barındırılan kedilere enfeksiyonun bulaştırılmasında önemli rol oynamaktadırlar. FCV'lerin yüksek genetik ve biyoçeşitliliği ve mutasyon yeteneği nedeniyle kediler arasında yüksek oranda enfeksiyona neden olmakta ve yapılan aşılar korumada başarısız kalmaktadır. Bu nedenle FCV enfeksiyonları günümüzde hala kediler için önemli bir enfeksiyon olarak yerini korumaktadır. FCV ile ilgili daha çok epidemiyolojik çalışmalar yapılmış olup tanı ve patogenezi üzerine çalışmalar son derece yetersizdir. Dolayısı ile mevcut bu çalışma ile FCV ile enfekte kedilerde hücresel immün yanıtın, oksidatif stresin ve yangısal sürecin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca analiz edilen parametrelerin kedilerde FCV enfeksiyonlarında diagnostik önemi araştırılmıştır. Çalışmada FCV ile enfekte 20 adet kedi ve 10 adet klinik olarak sağlıklı kedi kullanılmıştır. Tüm kedilerden ağız svapları alınarak FCV ve feline herpesvirus (FHV) antijen hızlı test kitleri uygulanmıştır. Testler sonucunda sadece FCV ile enfekte 20 kedi enfekte grubu oluştururken bütün testlerde negatif ve klinik olarak sağlıklı olan 10 adet kedi de kontrol grubunda yer almıştır. Çalışmada yer alan tüm kedilerden serum örnekleri toplanarak bu örneklerde kedi spesifik ELISA test kitleri kullanılarak adenozin deaminaz 1 (ADA-1), paraoksonaz 1 (PON-1), C-reaktif protein (CRP) ve serum amiloid A (SAA) analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Feline calicivirus (FCV) commonly causes modarate or mild upper respiratory system infections in cats. On the other hand, it may also cause more sever and deatly systemic infections in cats. Infected cats with FCV be come carriers for a long period and these cats play an important role in the spread of the infection among the populated cats. FCV infections occurs in very high incidence in cats because of genetic and biotype variety, and also due to insufficient protective vaccines. Therefore, FCV infections are still important infections in cats. Most studies have been applied on the epidemiology of FCV infections upto date, but diagnosis and pathogenesis of FCV infections have not been well-decumanted. Thus, the aims of the presenet study were determination of cellular immune responses, oxidative stress, and inflammatory responses in cats infected with FCV. Furthermore, the diagnostic values of investigated-parameters in FCV infections were also evaluated. In the study, 20 cats infected with FCV and 10 clinically healthy cats were used. Oral swabs were collected from each cat and analysed with rapid FCV and feline herpesvirus (FHV) antigen test kits. Twenty cats positive to only FCV and 10 cats negative for both FCV and FHV were used as infected and control groups, respectively. Serum samples were collected from each cat and used to determine adenosine deaminase 1 (ADA-1), paraoxonase 1 (PON-1), C reactive protein (CRP) and serum amyloid A (SAA) by using cat-specific ELISA test kits. In the present study, serum concentrations of ADA-1, PON-1, SAA and CRP were significantly higher than those of Control Group (p< 0,001).