Miyofasyal ağrı sendromlu hastalarda egzersiz ve kinesyotape uygulamalarının etkinliğinin değerlendirilmesi
Patients with myofascial pain syndrome,exercise and kinesyotape application sevaluation of effectiveness
  1. Tez No: 623233
  2. Yazar: TUĞBA GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP KARTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hastalıkların neden olduğu tedavi masrafları ve işgücü kaybının, hastalıkların oluşturduğu mortalite ve morbidite kadar önem kazandığı günümüzde MAS çoğu zaman psikolojik kökenli olarak yorumlanması ve yaşam kalitesini önemli derecede etkilemesiyle gündeme gelen halen mekanizması anlaşılmaya çalışılan bir sendromdur.Bu araştırmanın amacı, miyofasyal ağrı sendromlu hastalarda ağrının sağaltımında egzersiz ve kinesiotape etkinliğini belirlemek ve karşılaştırmaktır. İzmir ilinde Dokuz Eylül Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı olup polikliniğe başvuran 18-60 yaş arası, boyun ve omuz bölgesinde aktif miyofasyal tetik noktası ve gergin palpable bandı olan 87 hasta Travell ve Simon'un tanısal kriterlerine göre çalışmaya dahil edildi. Birinci gruba kinesiotape yöntemi; haftanın başında uygulandı ve üç günlüğüne kalmaya devam etti; uygulamalar arasında bir gün dinlendirilmek üzere iki kez uygulandı. Kinesiotape Kenzo Kase'in yöntemine göre inhibisyon tekniğiyle uygulandı. Diğer gruba verilen egzersiz; her gün nötral pozisyon, kedi-deve pozisyonu, omuz ve sırt kaslarını germe, gerinme ve pelvik tilt hareketleri şeklinde yapılması gerektiği anlatıldı. Kinesiyotape ve egzersiz grubunda ağrı visual analog skala (VAS) ve boyun disabilite indeksi ile değerlendirildiğinde; müdahaleden bir hafta sonra her iki grupta da ağrı ve kısıtlılıkta düşme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, as the costs of treatment and labor loss caused by diseases have gained importance as much as mortality and morbidity caused by diseases, MAS is often interpreted as psychological origin and its effect on quality of life is a mechanism that is still under discussion. To determine and compare the effectiveness of exercise and kinesio. The study was carried out according to the diagnostic criteria of Travell and Simon who were registered to Dokuz Eylül Education Family Health Centers in İzmir province and applied to the policlinic between 18-60 years old, active myofascial trigger point and tense palpable band in neck and shoulder region. The first group included kinesiotape method; applied at the beginning of the week and continued for three days; was applied twice to rest one day between the applications. Kinesiotape was applied by inhibition technique according to Kenzo Kase method. Exercise given to the other group; daily, neutral position, cat-camel position, stretching of shoulder and back muscles, stretching and pelvic tilt movements should be done in the form was told. When kinesiotape and exercise group were evaluated with visual analog scale (VAS) and neck disability index; One week after the intervention, pain and limitation were decreased in both groups.