Berber ve kuaförlerde astım semptom prevalansı ve işle ilişkisi
Prevalence of asthma symptoms and their relations with work among barbers and hairdressers
- Tez No: 623232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN AKIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı; Bursa ili Nilüfer ilçe merkezinde bulunan ve kadınlara yönelik hizmet veren kuaför salonlarında çalışan kuaförlerde iş ile ilişkili astım semptomlarının sıklığı ve ilişkili faktörleri; iş ile ilişkili astım semptom varlığının günlük yaşama olan etkilerini, tıbbi çıktılarını incelemektir. Kesitsel tipteki araştırmamızda 149 kuaför salonunda (katılım oranı %94,9) çalışan 354 kuaföre anket uygulanmıştır. Araştırmamızdaki 149 kuaför salonundan 9'u (%6,0) birinci sınıf, 129'u (%86,6) ikinci sınıf ve 11'i (%7,4) üçüncü sınıftır. Araştırmamızda kuaförlerin %42,7'sinde (151 kişi) astımla ilişkili semptom, %18,1'inde (64 kişi) ise iş ile ilişkili astım semptomu bulunmaktadır. Kuaförlerin %70,1'i kadın, %29,9'u erkektir. Çalışanların ortanca yaşı 32'dir. İş ile ilişkili astım semptomu bulunan kuaförlerin %28,1'inde astım tanısı mevcuttur. İş ile ilişkili astım semptomu bulunan kuaförlerin bulunmayanlara kıyasla bulundukları kuaför salonlarında çalışma süresinin daha kısa olduğu, günlük ve haftalık çalışma saatlerinin ise daha fazla olduğu öğrenilmiştir. Kuaförlerin %94,6'sı haftada 45 saatten fazla çalışmaktadır. Saçta kalıcı düzleştirme/keratin işlemi uygulamak, çalıştığı kuaför salonunda kullanılan ürünler için ayrı bir hazırlık odası bulunmaması, alerjik hastalık ya da alerji öyküsü bulunması bağımsız risk faktörü olarak belirlenmiştir. İş ile ilişkili astım semptomu olan kişilerin %29,7'si son bir yılda astımla ilişkili şikayetleri nedeniyle doktora başvurmuş, %26,5'i tedavi görmüş, %18,8'i hastalık izni kullanmıştır. İş ile ilişkili astım semptomu bulunan kişiler sağlığını daha kötü algılamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the frequency and related factors of work-related asthma symptoms in hairdressers working in hair salons for women in Nilüfer district center of Bursa and the effects and medical outcomes of the existence of work-related asthma symptoms on daily life. In our cross-sectional study, a questionnaire was applied to 354 hairdressers working in 149 hair salons (94.9% participation rate). Out of 149 hair salons in our study, 9 of them (6.0%) are first class, 129 (86.6%) are second class and 11 (7.4%) are third class. In our study, 42.7% (151 people) of hairdressers have asthma-related symptoms and 18.1% (64 people) have work-related asthma symptoms. 70.1% of hairdressers are women and 29.9% are men. The mean age of participant is 32. Twenty eight point one percent of hairdressers with work-related asthma symptoms have asthma diagnosis. It was learned that hairdressers with work-related asthma symptoms work shorter in their hair salons and have higher daily and weekly working hours compared to those who do not have these symptoms. Ninetty four point six percent of hairdressers work more than 45 hours a week. To apply permanent straightening/keratin treatment on the hair, not to have a separate preparation room for the products used in the hair salon where they work and to have an allergic disease or an allergy history determined as independent risk factors. Twenty nine point seven percent of people with work-related asthma symptoms consulted to a doctor for their asthma-related complaints in the past year, 26.5% of them received treatment and 18.8% used sick leave. People with work-related asthma symptoms perceive their health in a worse way.