Anaplasma phagocytophilum seropozitif olan köpeklerde bazı anemi parametreleri ile hepsidin düzeyinin ilişkisi
The relationship between some anemia parameters and hepididine level in anaplasma phagocytophilum seropositive dogs
- Tez No: 623234
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMA ŞAHİNDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Köpek anaplazmozisi; gram negatif, zorunlu hücre içi bir bakteri olan Anaplasma phagocytophilum'dan kaynaklanmaktadır. Bu bakteri bulaşıcı olmamakla birlikte vektör kene aracılığı ile bulaşma sağlanmaktadır. İxodidae türü keneler köpeklerde hastalık için vektördür. Organizma köpekler, kediler, atlar, geviş getiren hayvanlar, insanlar ve birçok yabani hayvan türü de dahil olmak üzere çeşitli memelileri enfekte etmektedir. Duyarlı memeli konakçılara bulaşmanın, uzun süreli kene yapışması ve 24 saat veya daha uzun süre beslenmeyi gerektirdiği düşünülmektedir. Köpeklerde klinik hastalık en sık enfeksiyonun akut, bakteriyel fazı ile ilişkilidir. Akut enfeksiyona bağlı klinik hastalığı olan hayvanlarda genellikle ateş, uyuşukluk, halsizlik, istahsızlık ve genel kas ağrıları da dahil olmak üzere hastalığın belirsiz belirtileri görülmektedir. Laboratuar test sonuçlarındaki anormallikler, hastalığın akut fazında değişken olabilmesinden kaynaklanmaktadır. Hepsidin ise son yıllarda keşfedilen, peptid yapıda hormondur. İlk rapor edilen çalışmalarda, insan kanında ve idrarında peptid yapıda bir antimikrobiyal olarak tanımlanmış, fakat daha sonra ki çalışmalarda tip II akut faz reaktanı olduğu ve demir metabolizmasında düzenleyici rol aldığı bildirilmiştir. Araştırmanın amacı Anaplasma phagocytophilum seropozitif köpeklerde bazı anemi parametreleri ile birlikte hepsidin arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve hepsidinin biyomarker olarak kullanımı hakkında bilgi edinmektir. Bu amaçla araştırma materyali Antalya ilinde toplanmış olup çalışma grubunu oluşturmak üzere 20 köpekten kan örnekleri alınmıştır. Bu örnekleri 6' sı dişi, 14' ü erkek, yaşları 7 aylıktan 8 yaşına kadar değişen farklı ırk köpekler oluşturmaktadır. Kontrol grubu ise sağlıklı 10 köpekten oluşturulmuştur. Her iki gruptaki köpeklerden alınan kanlarda tam kan sayımı yapılmıştır. Ayrıca hepsidin, demir ALT, AST ve ALP değerleri toplanan serum örneklerinde ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Anaplasmosis in dog is caused by Anaplasma phagocytophilum, a gram-negative, mandatory intracellular bacteria. Although this bacterium is not contagious, it is transmitted through vector tick. The ticks of the genus Ixodidae are vector for disease in dogs. The organism infects a variety of mammals, including dogs, cats, horses, ruminants, humans and many wild animal species. Transmission to susceptible mammalian hosts is thought to require long-term tick adherence and 24-hour or longer feeding. In dogs, clinical disease is most often associated with the acute, bacterial phase of infection. Animals with clinical disease due to acute infection often have vague symptoms of the disease, including fever, drowsiness, weakness, loss of appetite, and general muscle pain. Abnormalities in laboratory test results are likely to be variable in the acute phase of the disease. Hepcidin is a peptide hormone that has been discovered in recent years. In the first reported studies, it has been identified as a peptide antimicrobial in human blood and urine, but in later studies it has been reported to be a type II acute phase reactant and play a regulatory role in iron metabolism. The aim of the study was to evaluate the relationship between hepcidin and some anemia parameters in Anaplasma phagocytophilum seropositive dogs and to learn about the use of hepcidin as a biomarker. Blood samples were obtained from 20 dogs with seopositive Anaplasma phagocytophilum. These samples consist of 6 female, 14 male, ages ranging from 7 months to 8 years old dogs. The control group consisted of 10 healthy dogs. In both groups, complete blood counts were performed. Hepcidin, iron ALT, AST and ALP values were also measured in serum samples collected.