İzole kurbağa mide fundus sirküler kas şeritleri üzerinde potasyum klorür gevşemelerinde nitrerjik sistemin muhtemel katkısı ile ilgili bir çalışma
  1. Tez No: 37982
  2. Yazar: NACİYE YAKTUBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Bu çalışmada, karbakol ile aktif tonüs verilmiş kurbağa mide fundus sirküler kas şeritlerinde KCl'ün muhtemel etki mekanizması araştırıldı. 40 mM KC1 anlamlı ve tekrar edilebilir gevşemelere neden oldu. Nitrik oksid sentaz inhibitörü olan L-nitro arginin, konsantrasyona bağlı olarak KCl'ün neden olduğu gevşemeler üzerinde anlamlı inhibisyon oluşturdu. Ancak gevşeme tarzındaki cevapları tamamen ortadan kaldıramadı. L-nitro arginin 'in inhibitor etkisinin L-arginin tarafından önlenmesine karşın D- arginin tarafından önlenememesi steriospesif ik bir etkileşmeyi göstermektedir. L-nitro arginin etkisi üzerinde L-sitrülin zayıf bir inhibisyon oluşturdu. Bu bulgular nitrik oksidin izole kurbağa mide fundus sirküler kas şeritlerinde KCl'e bağlı gevşemelerde rol oynayabileceğini telkin etmektedir. 12
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Study about possible contribution of nitrergic system to KCl-induced relaxation on the isolated circular muscle strips of the frog gastric fundus. In the present study, possible mechanism of KC1 action was investigated on the circular muscle strips of the frog gastric fundus precontracted with carbachol. 40 mM KC1 caused marked and reproducible relaxations. A nitric oxide synthase inhibitor, L-nitro arginine significantly inhibited KC1 evoked relaxations in a concentration dependent manner. But it failed to abolish the response completely. The inhibitory effect of L-nitro arginine was prevented by L-arginine but not by D-arginine indicating stereospesif ic interaction. L- citrulline cause a weak inhibition on L-nitro arginine action. These findings strongly suggest that nitric okside may play a role in KCl-induced relaxations in the circular muscle of the frog gastric fundus. 13