Bilyalı dövme işleminde bilya çarpma açısı ve bilya boyutunun AA7075 alüminyum alaşımının yüzey ve yüzey altı özelliklerine etkisi
The effect of shot impact angle and shot size on the surface and subsurface properties of AA7075 aluminum alloy in shot peening
- Tez No: 623238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN AVCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, AA7075-T6 alaşımı özel olarak tasarlanan CNC kontrollü bilyalı dövme cihazı ile farklı bilyalı dövme parametreleri altında dövülmüştür. Bilyalı dövme işleminin kütle kaybına, yüzey ve yüzey altı özelliklerine etkisi incelenmiştir. Her iki bilya boyutu için bilya çarpma açısının eğik olduğu değerlerde kütle kaybının daha fazla olduğu, açının dikleşmesi ile kütle kaybının azaldığı belirlenmiştir. İki farklı boyutlu paslanmaz çelik bilyalarla gerçekleştirilen dövme işlemleri sonrası yüzey pürüzlülüğünün 60⁰ bilya çarpma açısında en yüksek değerlere ulaştığı görülmüştür. Dik açılı bilyalı dövme işlemlerinde, büyük boyutlu bilyaların küçük boyutlu bilyalara oranla daha yüksek yüzey pürüzlülüğü oluşturduğu görülmüştür. Farklı bilya çarpma açılarında büyük boyutlu bilyalar ile gerçekleşen işlemlerde yüzey altı sertlik değerlerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Dövme işlemleri sonucunda yüzeyde oluşan çukur derinliklerinin eğik açılarda daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Dövülmüş numunelerin taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleri ile dik açı ile dövülen numunelerin mikro yapılarında daha fazla deformasyon meydana geldiği gözlenmiştir. Bilya boyutundan bağımsız olarak, bilya açısı 30⁰ olduğunda, yüzeyde mikro sürme ve mikro kesme mekanizmaları, bilya açısı 90⁰ olduğunda ise yüksek plastik deformasyon nedeni ile tepe ve çukurların oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, AA7075-T6 alloy was shot peened under different shot peening parameters in specially designed CNC controlled shot peening device. The effect of shot peening on mass loss, surface and sub-surface properties was investigated. For both shot sizes, it was determined that the mass loss was higher at the values where the angle of impact of the shot was oblique, whereas the mass loss decreased with increasing impact angle. After shot peening with two different sized stainless-steel shots, it was observed that the surface roughness reached the highest values at 60º impact angle. In shot peening performed at a normal angle, large-sized shots caused higher surface roughness compared to that of small-sized shots. The subsurface hardness values were higher in the shot peening performed with large-sized shots at different shot impact angles. As a result of shot peening, it was observed that the depths of valleys formed on the surface were deeper at oblique angles. It has been observed that more deformation occurs in the microstructures of specimens peened at right angles according to the SEM analysis of the peened specimens. Regardless of the size of the shots, it has been observed that micro ploughing and micro-cutting mechanisms occur on the surface when the shot angle is 30º, and peaks and valleys are formed due to high plastic deformation when the shot angle is 90º.