Aksiyel spondiloartropatili hastalarda fekal kalprotektin, serum interlökin 17/23, malondialdehit, glutatyon peroksidaz düzeyleri ve klinik, laboratuvar parametreleri, hastalık aktivite ölçekleri ile ilişkileri
Fecal calprotectin, serum interleukin 17/23, serum malondialdehyde, glutathione peroxydase and correlations with clinical, laboratory parameters, disease activitiy scales in patients with axial spondyloartropathy
- Tez No: 623244
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHİM KUTLAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç:Aksiyel Spondiloartropati (AxSpA)tanılı non-steroidal anti-inflamatuvar ilaç (NSAII) veya anti-TNF kullanan hasta grubu ile kontrol grubunda fekal kalprotektin (fCal), serum IL-17/23, malondialdehit (MDA) ve glutatyon peroskidaz (GPO) düzeylerinin karşılaştırılması ve AxSpA grubunda fCal, serum IL-17/23, MDA ve GPO düzeylerinin demografik, laboratuvar, klinik özellikler, hastalık aktivite ölçekleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, kesitsel bir çalışma olarak tasarlandı. Çalışmaya toplam 75 kişi dahil edildi. NSAII grubuna 25 hasta, anti-TNF grubuna 25 hasta, kontrol grubuna 25 gönüllü katıldı. Çalışmaya katılan bireyler hastalık aktivite ölçekleri, ESH, CRP ile değerlendirildi. Çalışmaya katılan bireylerin ELISA yöntemi ile gayta örneklerinden fCal, serum örneklerinden IL-17/23, spektrofotometrik yöntem ile MDA ve GPO düzeyleri ölçüldü. Bulgular: NSAII grubunda fCal düzeyi anti-TNF grubuna göre daha yüksek, kontrol grubunda ise en düşük düzeyde bulunmuş olup bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Anti-TNF grubunda NSAII grubuna göre IL-23 düzeyi daha yüksektir.IL-17, MDA ve GPO düzeyleri için gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Geçmişte sulfosalazin kullanım öyküsü ile fCal düzeyi arasında negatif yönde güçlü bir ilişki saptanmıştır. HLA-B27 pozitifliği ile fCal düzeyi arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki saptanmıştır. AxSpA grubunda CRP ile fCal düzeyi arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki saptanmıştır. Fekal kalpotektin ile hastalık aktivite ölçekleri arasında ilişki saptanmamıştır. IL-17 ile BASDAI, ASDAS-CRP arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki saptanırken, MASES ile arasında pozitif yönde güçlü bir ilişki saptanmıştır. IL-23 ile hastalık aktivite ölçekleri arasında ilişki saptanmamıştır. MDA ile BASFI ve BASDAI arasında pozitif yönde zayıf güçte bir ilişki saptanmıştır. Sadece IL-23 ile GPO arasında negatif yönde zayıf bir ilişki saptanmış, diğer düzeylerin arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Sonuç: NSAII grubunda fCal düzeyi anti-TNF grubuna göre daha yüksektir. Anti-TNF grubunda NSAII grubuna göre IL-23 düzeyi daha yüksektir. IL-17 ile BASDAI, ASDAS-CRP, MASES arasında; MDA ile BASFI ve BASDAI anlamlı ilişki saptanmıştır.Sadece IL-23 ile GPO arasında negatif yönde ilişki saptanmıştır. AxSpA'lı hastalarda fCal, IL17/23, MDA ve GPO'yu inceleyen daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Anahtar kelimeler: Aksiyel spondiloartropati, non-steroidal anti-inflamatuvar ilaç, anti-TNF, fekal kalprotektin, IL17, IL23, malondialdehit, glutatyon peroksidaz
Özet (Çeviri)
Object: The aim of this study was to compare the levels of fecal calprotectin (fCal), serum IL-17/23, malondialdehyde (MDA), and glutathione peroxidase (GPO) between the Axial Spondyloarthritis (axSpA) patients treated with non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAID) or anti-TNF and control group; to evaluate the correlation of fCal, IL-17/23, MDA, GPO and demographic, laboratory, clinical parameters, disease activity scales. Method: This was a cross-sectional study. 75 people were included in the study. There were 25 participants in each group (NSAID, anti-TNF and control). They have been evaluated by disease activity scales, Erythrocyte Sedimentation Rate(ESR), C-Reactive Protein (CRP). The levels of fCal from stool samples and IL-17/23 from serum samples were measued by using ELISA. The levels of MDA and GPO from serum samples were measued by using spectrophotometric method. Results: Although no statistical significant correlation was determined, the fCal levels in anti-TNF group were higher than NSAID group, the fCal levels in control group were the lowest between groups. The IL-23 levels in anti-TNF group were higher than NSAID group. The IL-17, MDA and GPO levels were similar between groups. The fCal levels were negatively correlated with the history of sulfasalazine intake. The fCal levels were positively correlated with the HLA-B27 and CRP. The fCal and IL-23 levels were not correlated with disease activity scales. While there was a weakly positive correlation between IL-17 and BASDAI, ASDAS-CRP, the colleration between IL-17 and MASES was strongly positive. The MDA levels were positively correlated with BASFI and BASDAI. No significant correlation was determined between the fCal, IL-17/23, MDA and GPO except that the IL-23 were negatively correlated with GPO. Conclusion: The present study showed that the AxSpA patients treated with NSAID have higher fCal compared to the patients treated with anti-TNF. The AxSpA patients treated with anti-TNF have higher IL-23 compared to the patients treated with NSAID. A significant correlation was found between IL-17 and BASDAI, ASDAS-CRP, MASES also MDA and BASFI, BASDAI. The IL-23 were negatively correlated with GPO. Further studies are necessary to investigate the correlation between these parameters in patients with AxSpA. Key Words: Axial spondyloarthropathy, non-steroidal anti-inflammatory drugs, anti-TNF, fecal calprotectin, IL-17, IL-23, malondialdehyde, glutathione peroxidase