Tip 2 diabetes mellituslu hastalarda serum sistatin c ve proteinüri düzeyleri arasındaki ilişki
In patients with TYPE 2 diabetes mellitusrelationship between proteinuria levels and serum cystatin c
  1. Tez No: 623245
  2. Yazar: ARDA CUMA YAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR TABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Bu çalışmadaki amacımız tip 2 diyabetes mellitus hastalarında serum sistatin c düzeyleri tayini ve albuminüri ile olan ilişkisini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu retrospektif çalışma Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yürütülmüştür. Çalışmaya 2016-2019 yılları arasında iç hastalıkları ve diyabet polikliniği başvurusunda bulunmuş olan 18 yaşından büyük tip 2 DM'li hastalar dahil edilmiştir. Hastalara ait demografik veriler ve laboratuar sonuçları hasta dosyalarından taranarak elde edildi. Elde edilen verilerle yapılan istaistiksel analizlerde SPSS(Statistical Package for the Social Sciences) 21.0 paket programı ve Microsoft Excel 2016 programları kullanıldı ve p< 0,05 olması anlamlı olarak kabul edildi. BULGULAR: Çalışmaya 149 hasta dahil edildi. Hastaların 94'ü kadın ve ortalama yaş 56.49±11.76 yıl idi. Hastaların 106' sının beden kitle indeksi 25'in üzerinde ve 107'si ACE inhibitörü veya ARB kullanıyordu ve diyabetik retinopati sıklığı %36,3 idi. İki cinsiyet arasında albuminüri ve serum sistatin c düzeyleri açısından bir fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
AİM: The aim in this study was to evaluate serum cystatin c levels and its relationship with albuminuria in patients with type 2 diabetes mellitus. MATERİALS AND METHODS: This retrospective study was conducted at the Ministry of Health University Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital. The study included patients with type 2 Diabetes mellitus over 18 years of age who applied for internal medicine and diabetes outpatient clinic between 2016-2019. Demographic data and laboratory results of the patients were obtained by scanning from the patient files. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 21.0 package program and Microsoft Excel 2016 programs were used in the statistical analysis made with the data obtained and p 0.05). Serum cystatin c level was 0.89 ± 0.12 in the normoalbuminuric group, 1.10 ± 0.29 in the microalbuminuric group and 1.30 ± 0.34 in the macroalbuminuric group.