Kord kanında 25-hidroksivitamin-D3 düzeylerinin oksidatif stresle ilişkisi
The relation of 25-hydroxivitamin-D3 levels with oxidative stress in cord blood
- Tez No: 623250
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER KARATEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Vitamin D'nin kalsiyum metabolizmasındaki klasik etkilerinin yanında; başta immün sistem, hücre döngüsü ve metabolizması olmak üzere birçok sistem üzerinde düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Gebelerde, obez çocuklarda ve astımlı çocuklarda yapılan çalışmalarda düşük 25-Hidroksivitamin-D düzeylerinin artmış oksidatif stres ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Vitamin D eksikliği gebelerde sık görülür, yenidoğanların vitamin D düzeyleri annelerinin düzeyleriyle koreledir. Yenidoğanda vitamin D yetersizliği, oksidatif strese neden olarak mortalite ve morbiditenin artmasına katkıda bulunabilir. Çalışmamızda kord kanındaki 25(OH)D3 düzeylerinin oksidatif stres üzerinde etkili olup olmadığı araştırıldı. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi doğumhanesinde eylül ayında doğan 89 anne bebek çifti ile yapıldı. Normal vajinal yolla veya elektif sezaryenle doğan, doğum haftası 37-42 arasında olan bebekler ve anneleri çalışmaya alınırken; acil sezaryen doğumla doğan, entübe edilen, kalp masajı yapılan, annesinde koryoamniyonit olan, önemli doğumsal anomalisi olan ve asfiksi tanısı alan bebekler çalışmaya dahil edilmedi. Kord kanı örneklerinde 25-Hidroksivitamin-D3 (25(OH)D3), Total Antioksidan Kapasite (TAC), Total Oksidatif Stres (TOS), HsCRP çalışıldı ve oksidatif stres indeksi (OSI) hesaplandı. Annelerin sosyodemografik verileri ve gebelik takibine ait bilgiler, bebeklerin ilk 24 saatlik izlem bilgileri kaydedildi. Veriler SPSS 22.0 programına işlendi ve istatistiksel testler yapıldı, p değeri 0.05 ve altında ise istatistiksel anlamlı olarak kabul edildi. BULGULAR: Çalışmamızda, kord kanı 25(OH)D3 düzeyleri %77,5 hastada
Özet (Çeviri)
Vitamin D has well known classical effects on calcium metabolism; furthermore, it has a regulatory effect on many systems, especially on the immune system, cell cycle and cell metabolism. Studies on pregnant women, obese children, and children with asthma have shown that low 25-Hydroxyvitamin-D levels are associated with increased oxidative stress. Vitamin D deficiency is common in pregnant women, and vitamin D levels of newborns and mother's are correlated. Vitamin D deficiency in the newborn may contribute to increased mortality and morbidity of newborns by causing oxidative stress. In our study, it was investigated whether 25 (OH) D3 levels in cord blood have an impact on oxidative stress. MATERIAL AND METHOD: Our study was conducted with 89 mothers and their babies born in September in the delivery room of the Health Sciences University Zeynep Kamil Gynecology and Pediatric Diseases Training and Research Hospital. Mothers and their babies who were born between 37-42 weeks of birth, born by normal vaginal route or elective cesarean delivery were included in the study. Mothers and their babies who were born with emergency cesarean delivery, who were intubated, who had an history of cardiac massage, whose mothers had chorioamnionitis, who had a significant congenital anomaly and who were diagnosed as asphyxia were not included in the study. In cord blood samples, 25-Hydroxyvitamin-D3 (25(OH)D3), Total Antioxidant Capacity (TAC), Total Oxidative Stress (TOS), HsCRP and oxidative stress index (OSI) were calculated. Sociodemographic data of mothers and information about their pregnancy follow-ups and first 24-hour follow-up information of babies were recorded. The data were processed in SPSS 22.0 program and statistical tests were performed, and p value was accepted as statistically significant at 0.05 and below. xi RESULTS: In our study, 25(OH)D3 levels of cord bloods of mothers and babies were detected in 77.5% of patients