Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uyum sürecinde ticaret şirketlerinin yerine getirmesi gereken bazı yükümlülükler
Certain obligations to be fulfilled by capital companies in order to ensure compliance with the data protection law
- Tez No: 623256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN BAŞALP YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları usul ve esasları düzenlemek amacıyla 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 7 Nisan 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanun tüm bireyleri yakından ilgilendirdiği gibi tüzel kişilere de daha önce uymakla yükümlü olmadıkları yükümlülükler getirmiştir. Şirketlerin verileri Kanuna uygun olarak toplamaları, işlemeleri ve yine Kanuna uygun olarak saklamalarına ilişkin genel ilkeler ve hukuka uygunluk temelleri Kanunda düzenlenmektedir. Kanunla birlikte şirketlerin de veri sürecine ilişkin politikalarını gözden geçirerek Kanuna uyumlu hale getirme gereksinimleri doğmuştur. Şirketlerin Kanun'da düzenlenen yaptırımlara maruz kalmaması ve hem yönetimsel hem de idari süreçlerinde verimliliğin artırılması amacıyla bu çalışmada Kanuna uyum sürecinde ticaret şirketlerinin yerine getirmesi gereken bazı yükümlülükler ele alınmıştır. Kanun Avrupa Birliği mevzuatı mehaz alınarak düzenlenmiş olup Kanunun birçok bölümünde Avrupa Birliği mevzuatı ile paralel hükümler yer almaktadır. Bu nedenle bu çalışmada Avrupa Birliği mevzuatı, mahkeme kararları ve kişisel verilerin korunması alanında çalışmalar yapan bağımsız kurumların görüş ve önerileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Data Protection Law no. 6698 has been published on Official Gazette dated April 07, 2017 and entered into force in order to protect the fundamental rights and freedoms of natural persons, in particular their right to privacy with respect to the processing of personal data and to regulate the procedures and principles for individuals and legal entities processing the personal data. The Law concerns the legal entities as much as the natural persons since the legal entities are now subjected to new obligations established by the Law. The Law sets out the general principles and legitimate grounds regarding the collecting, processing and storing of personal data by the companies. Upon the establishment of the Law, the Companies are required to review their policies regarding data protection and ensure compliance with the Law. Certain obligations to be fulfilled by capital companies is discussed in this thesis in order to prevent companies to be exposed to administrative sanctions and also to improve the efficiency of their internal management. The Law harmonises Turkey's data protection policy with the European Union legislation and mainly provides the similar provisions. Therefore, European Union legislation, case law and opinions and recommendations of the advisory and independent authorities are examined in this study.