Turkish personal data protection system
Türkiye'de kişisel verileri koruma probleminin çözümü ile ile ilgili sistem yaklaşımı
- Tez No: 653748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖVGÜ ÖZTÜRK ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu, Türkiye'de 24 Mart 2016 yılında kanunlanmıştır. Kişisel veri bulunduran tüm gerçek ya da tüzel kişiler bu kanun kapsamına girmektedir. Kişisel Verileri Koruma Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile denetimler başlamış ve kişisel verilerin korunması ile ilgili ciddi adımlar atılmıştır. Kanunun yürürlüğe girmesi ile şirketlerin kişisel veri işleyeceği kişiyi bilgilendirmesi ve açık rıza alması gerekmektedir. Şirketlerin Kişisel Verileri Koruma Kanunu ile ilgili kanuni hükümleri yerine getirmesi gereklidir. İşlenen verinin artması ile kişisel verilerin günümüzde yönetilmesi güç bir problem haline gelmiştir. KVKK uyum sürecini birçok şirket excel, word gibi programlarla ya da fiziksel dokümanlarla manuel olarak yönetmektedir. Şirketlerin denetçilere KVKK süreçlerinin kanuna göre işlediğini raporlamaları ve hangi kişisel verilerinin saklandığını soran ya da imha edilmesini isteyen müşterilerine hızlı dönüş yapması gerekmektedir. Bu tezde, Kişisel Verileri Koruma Kanunu'nun ne zaman yayınlandığı, kanunun kimleri kapsadığı, kişisel veri kapsamına hangi verilerin girdiği, kişisel verilerin saklama, iletme ve imha süreçlerinin detaylandırılması, kişisel veri saklayan şirketlerin sorumlulukları, kişisel verisi kullanılan kişilerin hakkları gibi kavramlar ele alınacak ve şirketlerin Kişisel Verileri Koruma Kanunu'na uyum süreçlerinin manuel yönetimini otomatize etmek için sistem tasarlanacaktır. Bu sistem sayesinde şirketlerin iş gücü azalacak, verimlilik artacak ve şirketlerin KVKK süreç riskleri minimuma indirgenecektir.
Özet (Çeviri)
Personal Data Protection Law No. 6698 was enacted on March 24, 2016 in Turkey. All natural or legal persons holding personal data are covered by this law. With the enforcement of the Personal Data Protection Law, audits have started and serious steps have been taken regarding the protection of personal data. With the enactment of the law, companies must inform the person to whom they will process personal data and obtain open consent. Companies are required to comply with the legal provisions regarding the Personal Data Protection Law. With the increase of the processed data, personal data has become a difficult problem to manage today. Many companies manage the KVKK compliance process manually with programs such as excel, word or physical documents. Companies are required to report to auditors that their KVKK processes are operating in accordance with the law, and to make quick returns to their customers asking which personal data is stored or requesting destruction. In this thesis, concepts such as when the Personal Data Protection Law was published, who the law covers, what data is included in the scope of personal data, details of the processes of storing, transmitting and destroying personal data, the responsibilities of the companies that store personal data, and the rights of the people who use personal data will be discussed. The system will be designed to automate the manual management of companies' compliance with the Personal Data Protection Law. Thanks to this system, companies 'work force will decrease, productivity will increase and companies' KVKK process risks will be minimized.