Probiyotik kaynaklı postbiyotik mediatörlerin insan periodontal ligament fibroblast hücreleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of probiotic-derived postbiotic mediators on human periodontal ligament fibroblast cells
- Tez No: 623268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ EMRE ARSLAN, DOÇ. DR. FADİME KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Periodonsiyumun yok olmasına neden olan periodontal hastalıklar, etkin bir şekilde tedavi edilemedikleri sürece progresif periodontal kemik kaybına ve sonrasında erken diş kayıplarına yol açabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, probiyotik kaynaklı postbiyotik mediatörlerin (PM) insan periodontal ligament fibroblast (iPDLF) hücrelerinin canlılığı üzerine olan etkilerini belirlemektir. Bu amaçla, arı polen örneklerinden bakteri izolasyonu gerçekleştirilmiş ve elde edilen izolatlar moleküler yöntemler ile tanımlanmıştır. Weissella cibaria olarak tanımlanan izolatların ekzopolisakkaritleri (EPS) ile hücre bağımsız süpernatantları (HBS) elde edilmiş ve bu PM'lerin antioksidan etkileri belirlenmiştir. Her iki izolata ait HBS'lerin DPPH radikalini giderici etkileri %52-61 arasında tespit edilmiştir. Hücre kültürü çalışmaları için sağlıklı dişlerden iPDLF izolasyonu gerçekleştirilmiştir. İzole edilen hücreler, EPS ve HBS'lerin değişen dozları ile 24 saat inkübe edilmiş ve birlikte inkübasyonu takiben iPDLF hücre canlılığı MTT testi ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler neticesinde; her iki izolata ait PM'lerin iPDLF hücre canlılığını istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde arttırdığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, Weissella cibaria izolatları tarafından üretilen PM'lerin antioksidan özellikleri ve iPDLF hücreleri üzerindeki proliferatif etkileri ile periodontal hastalıklar için yeni bir biyo-malzeme olarak kullanım potansiyelinin olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases which give rise to the disappearance of the periodontium can lead to progressive periodontal bone losses and subsequent early tooth losses when not effectively treated. The aim of this study was to determine the effects of probiotic-derived postbiotic mediators (PM) on the viability of human periodontal ligament fibroblast cells (hPDLF). For this purpose, bacteria were isolated from bee pollen samples and isolates were identified by molecular methods. Exopolysaccharides (EPS) and cell-free supernatants (CFS) of the isolates identified as Weissella cibaria, were obtained and their antioxidant effects were determined. The DPPH radical scavenging effects of CFS for both isolates were found between the range of 52-61%. hPDLF cells were isolated from healthy teeth for cell culture studies, then co-incubated for 24 hours with varying doses of EPS and HBS. Following the co-incubation, hPDLF cell viability was analyzed by MTT assay. As a result of the obtained data; PM's of both isolates were found to increase hPDLF cell viability, statistically. In conclusion, PM's produced by Weissella cibaria isolates, with their antioxidant properties and proliferative effects on hPDLF cells may have the potential for use as a new biomaterial for periodontal diseases.