Antrasiklin (doksorubisin, epirubisin) ile tedavi edilen meme kanseri hastalarında nötrofil/lenfosit değerinin prognoza etkisi
Anthracyclines (doxorubicin, epirubicin) are breast cancer patients treated with the neutrophil / lymphocyte levels of prognostic effect
- Tez No: 623269
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç:Bu çalışmada, kemoterapiye yanıtta NLO'nun prediktif ve prognostik değeri hakkında kanıt sağlamak için antrasiklinli kemoterapi ile tedavi edilen meme kanseri hastalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem:Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Tıbbi Onkoloji Anabilim Dalı polikliniğine 2013-2019 yılları arasında başvuran meme kanseri tanısı alan toplam 150 hastanın kemoterapi öncesi kan tetkikleri ve patoloji sonuçları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun olan 150 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların kemoterapi tedavi öncesi bakılan nötrofil/lenfosit oranı (NLO), yaş, vücut kitle indeksi, ca 15-3 düzeyi, Her2 ve ki-67 durumu, hormon reseptör durumu, histopatolojik tip ve menopoz durumu kaydedildi. İstatistiksel değerlendirme SPSS 19.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk testi ile incelenmiş, sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler aritmetik ortalama±standart sapma ve ortanca (minimum-maksimum), kategorik yapıdaki veriler için sayı ve yüzde olarak ifade edilmiştir. Kategorik yapıdaki değişkenler bakımından gruplar arasındaki farklılıklar Ki-kare testi ile incelenmiştir. İki grubun ortalamasının karşılaştırılmasında parametrik test varsayımları sağlandığında iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, sağlanmadığında ise KruskalWallisVaryans Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of this study was to evaluate breast cancer patients treated with anthracycline chemotherapy to provide evidence about the predictive and prognostic value of NLR in response to chemotherapy. Method:Pre-chemotherapy blood tests and pathology results of 150 patients admitted to Zonguldak Bülent Ecevit University, Medical Faculty, Health Application and Research Center, Medical Oncology Department outpatient clinic between2013-2019 were retrospectively evaluated.150 patients who met the inclusion criteria were included in the study.Neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), age, body mass index, ca 15-3 level, Her2 and ki-67 status, hormone receptor status, histopathological type and menopause status were recorded before chemotherapy treatment.Statistical analysis was performed using SPSS 19.0 program. The normal distribution of numerical variables was examined by Shapiro-Wilk test. Descriptive statistics for numerical variables were expressed as arithmetic mean ± standard deviation and median (minimum-maximum) and numbers and percentages for categorical data.Differences between the groups in terms of categorical variables were examined by Chi-square test. When parametric test assumptions were provided, the significance test of the difference between the two means was used for comparison of the mean of the two groups, and Kruskal Wallis Analysis of Variance was used.