Probiyotik kaynaklı paraprobiyotik ve postbiyotiğin yara iyileşmesi ve moleküler inflamasyon mekanizmasındaki rolü
The role of probiotic-derived paraprobiotic and postbiotic in wound healing and the mechanism of molecular inflammation
- Tez No: 796133
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA ASLIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yaralar, normal anatomik yapıda bir dizi işlev kaybıyla birlikte oluşan doku bozulmalarıdır. Mevcutta bulunan tedavi yöntemleri, yara iyileşme sürecinde yardımcı olsa da çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Bu durum göz önüne alındığında, özellikle kronik yaraları hedef alacak yeni ajanlara ve tedaviye yönelik yeni yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısı ile son dönemde, kronik yaraları hedefleyen terapötik doğal biyoaktif bileşiklere yönelik çalışmalara ilgi artmıştır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, probiyotik Lactiplantibacillus plantarum GD2 suşundan elde edilen paraprobiyotik ve postbiyotiklerin deri yaralarının iyileşmesindeki potansiyel rollerinin birçok mekanizma üzerinden ortaya konulması amaçlanmaktadır. Paraprobiyotik ve postbiyotik uygulamalarının fibroblast migrasyonu üzerine etkisi L929 fare fibroblast hücreleri ile oluşturulan in vitro yara modelinde incelenmiştir. Paraprobiyotik ve postbiyotiklerin yarada yaygın olarak bulunan patojenler üzerindeki antimikrobiyal etkinlikleri broth mikrodilüsyon yöntemi ile belirlenmiştir. Yapılan uygulamaların, L929 hücrelerinde TGF-β1/Smad sinyal yolağı ile ilişkili genler (TGF-β1 ve Smad-2/3/4) ile ekstrasellüler matriks (ECM) proteinlerinden kollajen tip 1 alfa 1 (COL1A1), fibronektin (FN); Raw264.7 hücrelerinde anti-inflamatuar sitokinler ve lipopolisakkarit (LPS) ile indüklenerek oluşturulan inflamasyon modeli ile pro-inflamatuar sitokinlerin mRNA ekspresyon düzeyleri q-RT PCR yöntemi ile belirlenmiştir. In vitro yara modelinde, paraprobiyotiklerin yara iyileşmesinde postbiyotiklerden daha etkin olduğu, yarayı 12.
Özet (Çeviri)
Wounds are tissue disruptions that occur with a series of loss of functions in the normal anatomical structure. Although current treatment methods help in the wound healing process, they are often insufficient. Considering this situation, there is a need for new agents to specifically target chronic wounds and new approaches to treatment. Therefore, recently, there has been an increased interest in studies on therapeutic natural bioactive compounds targeting chronic wounds. In this master thesis, it is aimed to reveal the potential roles of paraprobiotics and postbiotics obtained from the probiotic Lactiplantibacillus plantarum GD2 strain in the healing of skin wounds through many mechanisms. The effects of paraprobiotic and postbiotic treatments on fibroblast migration were investigated in an in vitro wound model created with L929 mouse fibroblast cells. The antimicrobial activities of paraprobiotics and postbiotics on pathogens commonly found in the wound were determined by the broth microdilution method. The applications were made in L929 cells with genes associated with TGF-β1/Smad signaling pathway (TGF-β1 and Smad-2/3/4) and extracellular matrix (ECM) proteins collagen type 1 alpha 1 (COL1A1) and fibronectin (FN); the mRNA expression levels of pro-inflammatory cytokines in the inflammation model induced by lipopolysaccharide (LPS) and anti-inflammatory cytokines in Raw264.7 cells were determined by q-RT PCR method.