On the analysis and design of a novel fully compliant slider-crank mechanism
Tamamen esnek orijinal bir kol-kızak mekanizması analizi ve tasarımı üzerine
- Tez No: 623294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT YAZICIOĞLU, DOÇ. DR. VOLKAN PARLAKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çeşitli yazarlar kısmen esnek kol kızak mekanizmaları alanında literatüre katkıda bulunmuşlardır. Bu tip mekanizmalarda rijit mafsallardan kaynaklanan boşluk sorunu bulunmaktadır. Bunun yanında tamamen esnek mekanizmalar yapılarında rijit mafsal olmadığı için boşluksuz çalışabilmektedirler. Bu çalışmada original, tamamen esnek kol kızak mekanizması ilk olarak ortaya atılmıştır ve literatürdeki ilk prizmatik mafsalı olmayan kol kızak mekanizmasıdır. Analiz ve dizayn prosedürü önerilmiştir. Kinematik performansı analitik olarak incelenmiştir. En yüksek çıkış deplasmanına sahip mekanizmanın ölçüleri optimize edilirken esnek mafsallardaki bükülmelerin birbirine eşit değerde ve olabildiğince küçük olması sağlanmıştır. Çıkış hareketi, eksen kayması ve kritik stres ilişkilerinin bulunduğu bir dizayn tablosu gösterilmiştir. Örnek olarak bir esnek mekanizma rijit gövde değişim tekniği ile dizayn edilmiştir. Sonrasında lineer olmayan sonlu eleman analizi ile analitik sonuçlar doğrulanmıştır. En son olarak gerçek model üretilmiş ve sonuçlar özel yapım test düzeneği ile ölçülmüştür. Sonuçlar karşılaştırılarak teorik ve deneysel değerlerin birbiriyle uyumlu olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the literature, authors have made contributions in the area of partially compliant slider-crank mechanisms those possess rigid joints that may cause backlash inherently. On contrary, fully compliant mechanisms offer no backlash which is a valuable property for the cases where high preciseness is required. In this paper, we proposed an original“fully”compliant slider-crank mechanism design. To the best of our knowledge, this is the first study in the literature on a compliant slider-crank mechanism without a rigid prismatic joint. An analysis and design procedure for this mechanism is proposed. Kinematic performance of the mechanism is investigated analytically. Dimensions of the mechanism are optimized to obtain maximum translational output, while keeping deflections of the flexible hinges equal to each other and as small as possible. A design table displaying relationships between output stroke, axis drift of the output segment in unitless form, and critical stresses at the compliant segments are presented. As an example, a compliant mechanism is designed by using rigid body replacement technique. Then, by using nonlinear finite element analysis technique, analytical results are verified. Finally, a real model is built to compare output stroke and axis drift with the derived analytical approaches. The results of experiments verified that the proposed theoretical approaches are consistent.