Behçetli olgularda optik koherens tomografi anjiografi bulgularının incelenmesi ve sağlıklı gözlerle karşılaştırılması
Investigation of optical coherence tomography angiography findings in behçet's disease patient and comparing with healthy eyes
  1. Tez No: 623293
  2. Yazar: GÖKHAN KÖKÜSARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ÇÖMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: İnaktif oküler Behçet hastalığı olan gözlerin, nonoküler Behçetli gözlerin ve sağlıklı bireylerin retina, koroid ve optik sinir başı akım ve dansitelerini değerlendirmek, arasında farklılık olup olmadığını ortaya çıkarmak ve diğer faktörlerin akım ve dansite üzerine etkisini belirleyebilmektir. Gereç ve yöntem: Eylül 2019-Mart 2020 tarihleri arasında KSÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları kliniğine başvuran Behçet hastalığı tanısı almış 58 hastanın 116 gözü ile sağlıklı 30 hastanın 60 gözü çalışmaya dâhil edilmiştir. Hastaların detaylı oftalmolojik muayeneleri yapılmış ve kaydedilmiştir. Behçet hastalığı tanısı olan olgular, inaktif oküler Behçetli gözler ve nonoküler Behçetli gözler olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Tüm hastaların optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) görüntüleri alınmıştır. Yüzeyel kapiller pleksus (YKP) ve derin kapiller pleksus (DKP) akım alanları ve ortalama vasküler dansite değerleri, koryokapillaris, optik sinir başı ve radiyal peripapiller kapiller pleksusta akım alanı değerleri ve foveal avasküler zon (FAZ) alanları ölçülmüş ve sonuçlar kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the retinal, choroid and optic nerve head flow area and density of eyes with inactive ocular Behçet's disease, nonocular (without eye involvement) Behçet's eyes and healthy individuals, to determine whether there are differences and to determine the effect of other factors on flow and density. Material and method: Between the dates of September 2019-March 2020, 116 eyes of 58 patients who were diagnosed with Behçet's disease who applied to the KSU Medical Faculty Ophthalmology Clinic, and 60 eyes of 30 healthy and volunteer patients were included in the study. Detailed ophthalmological examinations of the patients were performed and recorded. Patients diagnosed with Behçet's disease were divided into 2 groups: inactive ocular Behçet's disease and Behçet's disease without ocular involvement (nonocular). Optical coherence tomography angiography (OCTA) images were taken from each patient. Superficial capillary plexus (SCP) and deep capillary plexus (DCP) flow area and mean vascular density values, choriocapillaris, optic nerve head and radial peripapillary capillary (RPC) plexus flow area values and foveal avascular zone area measurement were recorded.