Meta-sezgisel yöntemler ile müzik verisi üzerinde özellik seçimi ve kategorizasyon
Metaheuristic methods for feature selection and categorization on music data
  1. Tez No: 623315
  2. Yazar: ABDURRAHİM HÜSEYİN EZİRMİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde multimedya içerik üretimi yüksek boyutlara ulaşmıştır. Bu miktar artışı değerli içeriğe erişmenin zorlaşmasına sebep olmuştur. Veri madenciliği anlamlı veriye ulaşmak için gerekli hale gelmiştir. Madencilik sürecinin önemli bir adımı da veri boyutunun azaltılmasıdır. Özellik seçimi, veri kümesinde bulunan ilgisiz, gürültülü veya eksik verileri çıkarak veri boyutunu azaltır. Bu şekilde, veri analizinde kullanılan yöntemlerin daha verimli ve hızlı çalışmasını sağlar. Bu tezde, doğadan esinlenen meta-sezgisel algoritmalar ve yapay sinir ağları kullanılarak özellik seçimi yapılmıştır. Seçilen özelliklerin bulunduğu özelleştirilmiş veriler birçok yöntem ile sınıflandırılmıştır. Bu çalışma, analiz edilen müzik veri setinde bazı iyileştirmeler yapılarak sınıflandırma başarımının artırılması konusuna odaklanmıştır. Kullanılan yöntemler karşılaştırılmalı olarak sunulmuş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, multimedia content production has reached high levels. This amount increase made it difficult to access valuable content. Data mining has become necessary to reach meaningful data. An important step in the mining process is the reduction of the data size. The feature selection reduces the size of the data by removing unrelated, noisy or missing data from the data set. In this way, it enables the methods used in data analysis to work more efficiently and faster. In this thesis, feature selection is made by using nature-inspired metaheuristic algorithms and artificial neural networks. Customized data with selected features are classified by many methods. This study focused on increasing the classification performance by making some improvements in the analyzed music dataset. The methods used are presented comparatively and the results obtained are evaluated.