Kırklareli ve çevresinde radyoaktivite düzeyinin belirlenmesi ve insan sağlığı ile çevre kirliliği açısından değerlendirilmesi
Determining the level of radioactivity in Kırklareli and its surrounding and evaluation of human health and environmental pollution
  1. Tez No: 623316
  2. Yazar: SELİN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL AKÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Canlıların radyasyona maruz kalmalarının başlıca nedenleri çevrede bulunan doğal ve yapay radyonüklidlerdir. Bu radyonüklidler toprakta farklı seviyelerde bulunmakta ve canlılara soluma, beslenme gibi çeşitli yollarla geçmektedir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de Kırklareli ilinde toprakta ve ayçiçeğinde doğal (226Ra, 232Th ve 40K) ve yapay (137Cs) radyonüklid aktivite konsantrasyonları ölçülmüştür. 2018-2019 yıllarında mevsimsel olarak toprak örnekleri 27 tarım arazisinden toplanmıştır. Örnekler, Kırklareli Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarında yüksek saflıkta germanyum (HPGe) gama spektrometresi kullanılarak analiz edilmiştir. Toprak örnekleri için 226Ra, 232Th, 40K ve 137Cs aktivite konsantrasyonları sırasıyla 8.38±0.75-56.85±0.76 Bq kg-1, 8.85±1.90-95.82±2.16 Bq kg-1, 106.29±14.58-926.86±14.93 Bq kg-1 ve
Özet (Çeviri)
The main factors of radiation exposure to living beings are natural and artificial radionuclides in the environment. These radionuclides are present in different levels in the soil and transfers to the livings by various ways such as breathing, nutrition, etc. In this thesis, the activity concentrations of natural (226Ra, 232Th and 40K) and artificial (137Cs) radionuclides in soil and sunflower were measured in Kırklareli province of Turkey. Seasonally soil samples were collected from 27 agricultural areas during 2018-2019 periods. The samples were analyzed at Central Research Laboratory of Kırklareli University by high purity germanium (HPGe) gamma spectrometry. The activity concentrations of 226Ra, 232Th, 40K and 137Cs were found to be in the range of 8.38±0.75-56.85±0.76 Bq kg-1, 8.85±1.90-95.82±2.16 Bq kg-1, 106.29±14.58-926.86±14.93 Bq kg-1 and