Örgütsel yapıda sıfır hiyerarşi anlayışı ve sanayii işletmelerinde uygulanması
The zero hyerarchy approach in the organization structure and practice at the industrials organizations
  1. Tez No: 62332
  2. Yazar: HÜSEYİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİM SÖZBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Örgüt yapısı, İşletmenin amaçlarını etkinlik ve verimlilik kriterleri ile gerçekleştirilmesinde sürekliliği olan, aynı zamanda biçimsel özelliklere sahip düzenlemeler ve ilişkiler ağını ifade etmektedir. işletme faaliyetlerinin hacmi genişledikçe, hiyerarşi basamaklarının sayısı çoğaldıkça, çalışma koşullarında öngörülenden farklı değişiklikler ortaya çıktıkça örgüt yapısında da değişim gereksinimi kaçınılmaz olarak ortaya çıkmaktadır. Günümüzde yüksek performanslı otomasyon ve bilişim teknolojilerindeki hızlı değişim ile birlikte, karmaşık örgütsel sorunlar, işletmelerinin örgüt yapılarının yatay bir strateji ile yeniden biçimlendirilmesini gerektirmektir. Söz konu yatay örgüt anlayışını gerçekleştirmede, en etkin model Sıfır Hiyerarşidir. Sıfır Hiyerarşi, performans düzeylerinin müşteriden kaynaklanan potansiyel ile belirlendiği günümüzde, örgüt yapısını yetki ve unvan odaklı olmaktan çıkarmakta, örgütsel işleyişte olabilecek en yüksek düzeyde yaratıcılık ve öğrenme yeteneğine ulaşılmasını sağlamaktadır. Sıfır hiyerarşi anlayışının sanayii işletmelerinde uygulanmasına dönük araştırma sonuçları, modelin etkinliği arttırmada, maliyetleri ve müşteri şikayetlerini azaltmada yararlı sonuçlar elde edilmesini sağladığını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The variation of strategies and internal environmental conditions, couses the change of vertical organization structure int Horizontal Organization. Zero Hierarchy approach which take its base from Horizontal Organization is the most suitable organization model in this days. The results which were obtained from the studies in order to apply the model, supports the situation.