Şirket birleşmeleri ve muhasebeleştirilmesi
Company mergers and accounting for mergers
  1. Tez No: 62333
  2. Yazar: ABDULLAH ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM SÖZBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Günümüzde rekabetin artması, uluslararası ticaretin gelişmesi kütlesel imalatı teşvik etmektedir. Ancak bunun başanlabilmesi için büyük varlık ve ekonomik güç gerekmektedir. Şirketler, iç büyümeden daha avantajlı olan birleşmeyi; özellikle vergi avantajları ve sinerji nedeniyle günümüzde daha âzla tercih ettiklerini görmekteyiz. Çalışmamızda genel olarak şirketlerin büyümeleri, şirketlerin birleşme nedenleri ve birleşmelerde hukuksal süreç üzerinde durulmuştur. Ayrıca; Tek Düzen Hesap Planına uygun vergili ve vergisiz birleşmeye ömek olarak iki çalışma verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays the development of the international trade effected on the competition rise. Also, result of this development global production increased. But required that, economical power and big capital to catch this development Company merger more advantageous than internal financing which is preferred to especially tax advantageous and sinergy. In this study, generally company growth merger reasons and legal procedure were studied. In addition, to company merger the monotous plan of acount examined by suitable models.