Tek düzen muhasebe sisteminde sermaye yedekleri, kar yedeklerinin muhasebe ilkeleri açısından değerlendirilmesi
The Evaluation of capital reserves in the uniform accounting systems from the accounting principles point of view
- Tez No: 62334
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM SÖZBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Günümüzün acımasız rekabet koşulları içinde işletmelerin mali yapılarım güçlendirmek giderek büyük bir önem kazanmaktadır. Bu nedenle, işletmelerin istikrarlı bir şekilde gelişebilmeleri, faaliyetlerini karla kapattıkları bir dönemde bu karlar üzerinden ayrılan yedeklerden bir kısmı işletme üzerindeki alacak haklarının korunmasına hizmet ederken, diğer kısmı da oto-fînansman amacıyla kullanılmaktadır.. İşletmenin mali yapısını saptamak ve sağlamlaştırmak, özkaynaklardaki değişmeleri izlemek, sosyal sorumluluk ilkesine göre gerçekçi mali tablolar düzenlemek için muhasebe bilgilerinin karar verme durumunda olan ilgililere ulaştırılması, işletme ile ilgili çıkar grupları arasında güven unsurunun oluşturulması, muhasebenin başarılı çalıştırılmasıyla mümkün olabilir. İşletme ekonomisi, ticaret hukuku, muhasebe tekniği açısından önem taşımaktadır. Ayrıca, yedek akçelerin özkaynak unsuru olmaları kar üzerinden ayrılmaları dolayısıyla işletmenin mali durumunu ve mali bilgi kullanıcılarının kararlarını etkileyebilir. Bu nedenle, sermaye ve kar yedekleri ile ilgili çalışmalar önem kazanmaktadır. Bu tez bu konudaki çalışmalara yeni bir bakış açısıyla yaklaşmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm; genel anlamda sermaye yedekleri ve kar yedeklerinden, ikinci bölüm; sermaye yedekleri ve kar yedeklerinin muhasebe ilkeleri açısından tekdüzen muhasebe sistemindeki işleyişi, üçüncü bölüm; muhasebe ilkelerine uyum açısından yedeklerin değerlendirilmesinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The importance of a strong fiscal structure is increasing nowadays because of the hard competitive conditions of the global business world. The survive stably in there conditions, firms should separate same of their profits as reserves and same for auto-financing to save the receive rights. To get information about and strengthen the fiscal structure, to observe the changes in equity capital, to distribute the accounting information to the related people due to the social responsibility roles, to have the confidence among interests groups should only be achieved by a good accounting system. The business economics and trade law are important for the accounting method. Near that, Because the reserves are of equity capital and they are taken from profit, they effect the fiscal position and the decisions of people who use these fiscal information. So, the studies about capital and profit reserves are important. The aim of this thesis is to bring a new point view to the subject. The study consists of three parts. In the first section, capital reserves and profit reserves are generally examined, in the second part, the reserves are examined from the view point of standard accounting system and the third part is related with the adaptation of accounting principles with the reserves.