Deri endüstrisi atıksuyunun ultrasonik ve elektrokimyasal yöntemlerle arıtılması ve toksisitesinin değerlendirilmesi
Treatment of leather industry wastewater by ultrasonic and electrochemical methods and toxicity evaluation
  1. Tez No: 623353
  2. Yazar: SEVAL YILMAZ AFŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BAYRAKCI KAREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Deri üretimi sonucunda oluşan atıksuyun içeriğinde bulunan kirleticilerin canlı hayatı için ciddi bir tehdit oluşturması ve canlılarda kalıcı hasarlar oluşturma potansiyeli bu tezde deri üretiminden kaynaklanan atıksuyun arıtımının araştırma konusu olarak seçilmesinin temelini oluşturmaktadır. Gerçekleştirilen bu tezde, deri endüstrisi atıksuyunun arıtımında geleneksel arıtım yöntemlerinin sağladığı giderim verimini arttırmak amacıyla ileri arıtım yöntemleri uygulanmıştır. İzmir'de faaliyetlerine devam eden deri üretim ve işleme tesisinden alınan atıksu ile arıtım çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Deri endüstrisi atıksuyun deşarjında dikkate alınan Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'nde (SKKY) yer alan kirlilik parametreleri göz önüne alınarak, arıtımın verimliliğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Deri endüstrisi atıksuyunun deşarjında dikkate alınan Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'nde (SKKY) yer alan kirlilik parametreleri göz önüne alınarak, arıtımın verimliliğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Elektrokimyasal, ultrasonik ve sonoelektrokimyasal sistemlerin uygulanması ile deri endüstrisi atıksuyunun arıtım çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu tezde giderim verimini arttırmak amacıyla elektrokimyasal ve ultrasonik sistemlerin hibrit (sonoelektrokimyasal) olarak uygulanması ile özgün bir arıtım sistemi tasarlanmıştır. Bahsi geçen arıtım süreçleri sonrasında, en iyi giderim verimine ulaşıldığı koşullarda toksisite değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pollutants in the content of wastewater produced as a result of leather production constitute a serious threat to living life and have the potential to create permanent damage to living things. For these reasons, the subject of this thesis is based on the treatment of tannery wastewater. In this thesis, advanced treatment methods were applied in order to increase the removal efficiency provided by conventional treatment methods. In the experimental study, leather industry wastewater was taken from a leather processing factory in Izmir. The aim of this study is to determine the efficiency of the treatment by considering the pollution parameters in the Water Pollution Control Regulation which is considered in the discharge of the leather industry wastewater. With the application of electrochemical, ultrasonic and sonoelectrochemical systems, treatment of the leather industry wastewater was carried out. In this thesis, an original treatment system has been designed with hybrid (sonoelectrochemical) application of electrochemical and ultrasonic systems in order to increase the removal efficiency. After these treatment processes, toxicities were evaluated in the conditions where the best removal efficiencies were achieved.