Birim disk ve halkasal bölgede bazı kompleks kısmi türevli denklemler için sınır değer problemleri
Boundary value problems for some complex partial differential equations in unit disc and a ring domain
- Tez No: 623354
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM KOCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, belli tipten bazı kompleks kısmi türevli denklemler için temel sınır değer problemlerin çözülebilme koşulları ve çözümleri incelenmiştir. Bu çerçevede, tezin giriş bölümünde çalışmanın amacı ve önemi belirtilmiştir. İkinci bölümde temel tanım ve kavramlara yer verilmiş, belli sınıftan fonksiyonlar için bazı integral gösterimlerini içeren teoremler ifade edilmiştir. Sonraki bölümde ise, birim diskte sınır değer problemleri incelenmiş, bölümün sonunda orijinal bir sonuca yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise bir halkasal bölgede sınır değer problemleri incelenmiş, bölüm ve tez yine orijinal bir sonuç ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, solvability conditions and solutions of basic boundary value problems for some models complex partial differential equations are investigated. In this way, aim and importance of the study is given in Introduction chapter of thesis. In the second chapter, basic concepts and definitions are given and important integral representations for some class of functions are obtained. In the next chapter, boundary value problems in the unit disc are investigated and at the end of chapter, original result is given. In the last chapter boundary value problems in a ring domain are investigated and with an original result chapter and thesis are finished.