Doğal koagülant olarak kızılcık (Cornus mas L.) çekirdeği tozu kullanılarak endüstriyel atıksuların arıtılması
Treatment of industrial wastewater using crown (Cornus mas L.) seed powder as natural coagulant
- Tez No: 979324
- Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE UGURLU KARAAĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Canlıların yaşam kalitesinin bozulmaması ve gelecek kuşaklara daha iyi bir dünya bırakabilmek amacıyla endüstriyel atıksuların belirlenen standartları sağlayacak seviyede arıtılması son derece önemlidir. Endüstride, proseste su kullanımı sonucunda oluşan sular kirlenmiş olan sulardır. Atıksu arıtım yöntemlerinden birisi olan koagülasyon yönteminde kullanılan kimyasallara alternatif ve/veya yardımcı koagülant madde olarak düşünülen doğal (bitkisel) yöntemler çevreye olan zararın minimize edilmesi, performanslarının iyi olmaları ve düşük maliyetli olmaları nedeniyle tercih edilmektedir. Bu nedenle doğal koagülant maddelerin araştırılması ve atıksu arıtımındaki çevreci rolü önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Kızılcık çekirdeği tozunun doğal koagülant olarak, Deri endüstrisi atıksuyunun arıtılmasında kullanılabilirliğinin belirlenmesidir. Bu amaçla, deri atıksuyundan kirlilik parametrelerinden renk, Askıda Katı Madde (AKM), Amonyum Azotu (NH3-N), Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOI), Krom (Cr+6), Biyolojik Oksijen İhtiyacı (BOI), Mangan (Mn+2) ve Yağ-Gres parametrelerinin giderim verimliliği belirlenmiştir. Koagulasyon denemeleri farklı dozlarda Kızılcık çekirdeği tozu kullanılarak 15 dakika 200 rpm'de hızlı karıştırma, 30 dakika 90 rpm'de Velp Marka Jar test cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen optimum doz kullanılarak atıksuyun pH 'sı değiştirilerek optimum pH değeri elde edilmiştir. Optimum dozajda (0,25 g/l) giderim verimi sırasıyla AKM, Renk, Amonyum Azotu, KOI olarak %99,91, %88,73, %97,25, %98,36 bulunmuş, ancak yağ-gres, Mn+2 ve Cr+6' da herhangi bir giderim olmamıştır. Optimum doz ve optimum pH değeri olan 11' de giderim verimi sırasıyla AKM, Renk, Amonyum Azotu, KOI olarak %99,91, %83,93, %92,79, %97,91 olarak belirlermiştir. Kızılcık (Cornus mas L.) çekirdeği tozunun etkin koagülasyon ve flokülasyon kabiliyeti nedeniyle deri atıksuyu arıtımında etkili bir seçenek olduğunu kanıtlamıştır. Kızılcık Çekirdeği (Cornus mas L.) tozu atıksu arıtımında kullanılabilecek önemli bir yenilenebilir doğal kaynak olarak yeniden tanıtılmasının çevresel, ekonomik ve sosyal açıdan önemli faydalar sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
To preserve the quality of life of living beings and to leave a better world for future generations, it is crucial that industrial wastewater be treated to meet established standards. In industrial processes, water resulting from water use is contaminated. Natural (plant-based) methods, considered alternatives and/or coagulants to chemicals used in coagulation, one of the wastewater treatment methods, are preferred due to their ability to minimize environmental damage, high performance, and low cost. Therefore, the investigation of natural coagulants and their environmental role in wastewater treatment is gaining importance. The purpose of this study was to determine the usability of cranberry seed powder as a natural coagulant in the treatment of leather industry wastewater. Therefore, the investigation of natural coagulant substances and their environmental role in wastewater treatment is gaining importance. The aim of this study was to determine the usability of cranberry seed powder as a natural coagulant in the treatment of leather industry wastewater. For this purpose, the removal efficiency of pollution parameters such as color, Suspended Solids (SS), Ammonium Nitrogen (NH3-N), Chemical Oxygen Demand (COD), Chromium (Cr), Biological Oxygen Demand (BOD), and Oil-Grease from leather wastewater was determined. Coagulation experiments were conducted using different doses of cranberry seed powder using rapid stirring for 15 minutes at 200 rpm and for 30 minutes at 90 rpm using a Velp brand jar tester. The optimum pH value was obtained by changing the pH of the wastewater using the obtained optimum dose. At the optimum dosage (0,25 g/l), the removal efficiencies were found to be 99,91%, 88,73%, 97,25%, and 98,36% for TSS, Color, Ammonium Nitrogen, and COD, respectively, while there was no removal for oil-grease, Mn+2, and Cr+6. At the optimum dose and pH value of 11, the removal efficiencies were determined to be 99,91%, 83,93%, 92,79%, and 97,91% for TSS, Color, Ammonium Nitrogen and COD, respectively. Cornelian cherry (Cornus mas L.) seed powder has proven to be an effective option in the treatment of leather wastewater due to its effective coagulation and flocculation capabilities. The reintroduction of Cornelian cherry (Cornus mas L.) seed powder as an important renewable natural resource that can be used in wastewater treatment is expected to provide significant environmental, economic, and social benefits.