Tıbbi sülük Hirudo verbana ve Hirudo sulukii (Hirudinida:Hirudinidae) türlerinde serolojik ve histolojik araştırmalar
Serological and histological investigations on medicinal leech species Hirudo verbana and Hirudo sulukii (Hirudinida: Hirudinidae)
- Tez No: 674684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Zooloji, Biochemistry, Biology, Zoology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı Hirudo verbana ve Hirudo sulukii türlerinin mukusunda aminoasit ve total protein ile total karbohidrat analizlerinin yapılması, hemosit tiplerinin ve hemolenf proteinlerinin fraksiyonlarının belirlenmesi ve ön-arka vantuzların kasılmış-gevşemiş olarak histolojik yapılarının incelenmesidir. Bu amaçla her iki türden altı örnek kullanılmıştır. H. verbana ve H. sulukii mukusunda yapılan analizler sonucunda triptofan H. verbana'da belirlenmezken, arjinin H. sulukii türünde saptanmamıştır. Triptofan H. sulukii'de düşük düzeyde bile olsa tespit edilmiş, ancak istatistiksel açıdan iki tür arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Glutamin ve arjinin H. verbana'da daha yüksek oranda bulunmaktadır. Mukusta total karbohidrat değeri açısından her iki tür arasında anlamlı fark bulunmazken, total protein değeri H. verbana türünde daha fazladır. Wright'ın boyasıyla hazırlanan preparatlar incelendiğinde iki türde 4 tip hemosit hücresi (prohemosit, plazmatosit, granülosit ve eleosit) belirlenmiştir. Hemosit tiplerinin hücre alanları iki tür arasında farklılık göstermemektedir. Poliakrilamid disk jel elektroforez yöntemi ile H. verbana'nın hemolenf proteinleri 11 fraksiyon ya da fraksiyon grubuna ayrılmışken, H. sulukii'de 10 fraksiyon ya da fraksiyon grubuna ayrılmıştır. Elektroferogramlar arasında da kantitatif olarak önemli farklılıklar vardır. Alan olarak kasılmış olanların gevşemiş olanlara göre daha az yer kapladığı ön ve arka vantuzlarda epidermis boyuna ve halkasal kasların yoğun bulunduğu dermisi çevreler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyze the amino acid, total protein and total carbohydrate in the mucus, to determine the hemocyte types, the fractions of hemolymph proteins, and to investigate the histological structures of the anterior-posterior suckers as contracted and relaxed of Hirudo verbana and Hirudo sulukii species. For this purpose, six samples of both species were used. As a result of mucus analyses, tryptophan was not detected in H. verbana, while arginine was not detected in H. sulukii. While tryptophan was not found in H. verbana, it was detected in H. sulukii even at a low level, but there was no statistically significant difference between the two species. Glutamine and arginine are higher in H. verbana. While there was no significant difference between the two species in terms of total carbohydrate in mucus, total protein value was higher in H. verbana. When the preparations prepared with Wright's stain were examined, 4 types of hemocytes (prohemocyte, plastocyte, granulocyte and eleocyte) were detected in two species. Areas of hemocyte types did not differ between two species. Using polyacrilamid disc gel electrophoresis, while hemolymph proteins of H. verbana were separated into 11 fractions or fraction groups, H. sulukii were separated into 10 fractions or fraction groups. There were also important quantitative differences between electropherograms. In the anterior and posterior suckers, where the contracted areas occupy less area than relaxed ones, the epidermis surrounds dermis with intense longitudinal and circular muscles.