Chat-bot kullanarak kural tabanlı hastalık tanısı tahmini
Estimation of rules based disease diagnosis by using chat-bot
  1. Tez No: 623374
  2. Yazar: CEREN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Teknolojinin hızla ilerlemesi günümüzde Yapay Zekânın gelişimine katkıda bulunmuştur. Bu gelişimle birlikte Yapay Zekânın kendini gösterdiği sektör sayısı artmıştır. Sağlık sektörü de bu sektörlerden biridir. Bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak, kişinin sağlık hizmeti sağlayıcılarla aynı ortamda bulunmadan uzaktan muayene olmasına olanak sağlayan E-Sağlığın, hizmetlere uzaktan erişim sağlarken kullandığı birçok teknoloji vardır. Chatbot uygulamaları da bu teknolojilerden biridir. Yazılı ya da sözlü insan konuşmasını taklit eden chatbotlar, sağlık sektöründe, teşhis ve tedavi, önleyici tedbir, kullanılan ilaçlar hakkında bilgi, tedavi hatırlatıcı, hastalık süreci hakkında bilgi ve destek gibi bir çok alanda hizmet vermektedirler. Bu uygulamalar daha kısa sürede daha kaliteli hizmet almaya, bilgiye daha kolay ulaşmaya yardımcı olmanın yanında doktor-hasta ilişkisini de güçlendirmektedir. Bu çalışmada“semptom-tanı”sağlık verilerine dayanarak kural çıkarımı yapılmıştır. Çıkarılan kurallar çerçevesinde geliştirilen chatbot hastalık teşhisi konusunda eğitilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid advance of technology has contributed to the development of Artificial Intelligence today. With this development, the use of Artificial Intelligence has increased. The field of health is one of them. There are E-Health services that use information and communication technologies to enable a person to be examined remotely without being in the same environment as health care providers. Chatbot applications are one of these technologies. Chatbots, which mimic human speech in written or oral form, serve in the health sector in many areas such as diagnosis and treatment, preventive measures, information about medications, treatment reminders, information and support about the disease process. These practices help to get quality service and access to information in a shorter period of time, as well as strengthen the doctor-patient relationship. In this study, rule extraction approach was performed by using health data including symptoms and diagnoses. Chatbot, developed within the framework of the rules, can estimate the diagnosis of disease.