Metastatik olmayan meme kanseri hastalarında, vücut yağ dağılımının; adiponektin, leptin ve irisin düzeyleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
In breast cancer patients with non metastatic body fat distribution; evaluation of the relationship between adiponectin, leptin and irisin levels
  1. Tez No: 623373
  2. Yazar: GÜVEN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YERSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç-hipotez: Meme kanseri ve obezite toplumsal bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Meme kanseri tümör hücrelerinin doğasını daha iyi anlayabilmek ve bu hastalığa sahip hastaları tedavi ederken elimizi güçlendirmek için fizyopatolojiyi ve risk faktörleri iyi belirlemek ve tedavilerinde ve takiplerinde yeni seçenekler oluşturulmasına katkı sunabilmek için meme kanseri hastalarında vücut yağ dağılımının adiponektin, leptin ve irisin düzeyeleri ile ilişkisini değerlendirmek istedik. Yöntem: Çalışmaya 2019-2020 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi medikal onkoloji polikliniğine başvuran evre 4 olmayan 60 meme kanseri hastası, medikal onkoloji polikliğinde takiplerini sürdüren meme kanseri açısından kür olmuş izlemde olan 60 takip hastasını ve hastanemize herhangi bir sebeple başvuran ve kronik bir hastalığı saptanmamış sağlıklı 60 gönüllüyü dahil ettik. 180 kişilik çalışma grubununun uzman diyetisyenler gözetiminde Tanita BC-418 MA cihazıyla vucüt ağırlıkları, vücut yağ dağılımları ve abdominal yağ miktarı ölçüldü. Hastaların boyları ölçüldü ve BMI hesaplanarak hastaların sonuçlarının yazıldığı analiz kağıtları dosyalandı. Plazmadan adiponektin, leptin ve irisin düzeyleri bakıldı. İstatiksel değerlendirmede SPSS-18 programı kullanılmıştır. p değeri
Özet (Çeviri)
Objective- hypotesis: Breast cancer and obesity have become a public public health problem. In order to better understand the nature of breast cancer tumor cells and strengthen our hand while treating patients with this disease, we wanted to evaluate the relationship between body fat distribution and adiponectin, leptin and irisin levels in breast cancer patients to determine physiopathology and risk factors well and to contribute to the creation of new options in their treatment and follow-up. Methods: We included 60 non-stage 4 breast cancer patients who applied to the medical oncology outpatient clinic of Aydın Adnan Menderes University Practice and Research Hospital between 2019 and 2020, 60 follow-up patients who were cured in terms of breast cancer, 60 volunteers who followed up in the medical oncology outpatient clinic and no chronic disease was found. Body weights, body fat distributions and abdominal fat amount were measured with Tanita BC-418 MA device under the supervision of a 180-person working group under the supervision of expert dieticians. Patients 'heights were measured and BMI was calculated and the analysis papers on patients' results were filed. Adiponectin, leptin and irisin levels were measured from plasma. SPSS-18 program was used for statistical evaluation. p value