Akut bronşiolitli çocukların tedavisinde nebülize adrenalin ve salbütamolün etkinliği
Effectiveness of nebulised adrenaline and salbutamol in the therapy of children with acute bronchiolitis
  1. Tez No: 49327
  2. Yazar: ATİLA YANIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET AKUT BRONŞİOLİTÜ ÇOCUKLARIN TEDAVİSİNDE NEBÜLİZE ADRENALİN VE SALBUTAMOLÜN ETKİNLİ?İ Akut bronşiolitli infantların tedavisinde nebulize salbutamol ile epinefrinin etkinliği çift-kör, plasebo kontrollü bir çalışma ile karşılaştırıldı. Çalışmaya yaşları 3- 18 ay arasında bulunan akut bronşiolitli 45 infant katıldı. Kloral hidratla sedasyondan sonra hastalara inhalasyon yoluyla 0.15 mg/kg/doz salbutamol, 0.2 mg/kg/doz adrenalin veya plasebo verildi. Hastalar başlangıçta ve her bir tedaviden 15, 30, 45, 60, 120 dakika sonra kalp hızı, solunum hızı, oksijen saturasyonu ve solunum güçlüğü indeksi (SGİ) skoru ile değerlendirildi. Plasebo ile karşılaştırıldığında nebulize salbutamol tedavisi alan akut bronşiolitli infantlarda SGİ skorunda 30 ve 60. dakikalarda, solunum sayısında ise 15. dakikada anlamlı düzelme mevcutken (p0.05). İki ilaç karşılaştırıldığında tedavideki yararlılığı ve yan etkileri açısından anlamlı bir fark saptanmadı. Her iki ilaç oksijen saturasyonu, nabız ve arteryel kan basıncı üzerinde önemli bir değişiklik yapmadı. Sonuç olarak; akut bronşiolitli infantlarda nebulize salbutamol tedavisi kullanımının yararlı olacağı, rutin olarak kullanılabilecek ilaçların seçiminde geniş kapsamlı araştırmalar yapılması gerektiği kanısına varılmıştır. 26
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTIVENESS OF NEBULISED ADRENALINE AND SALBUTAMOL IN THE THERAPY OF CHILDREN WITH ACUTE BRONCHIOLITIS The effectiveness of nebulised epinephrine and salbutamol (albuterol) in the therapy of infants with acute bronchiolitis were compared in a double-blind, placebo controlled study. Forty-five infants with acute bronchiolitis ages 3-18 months were enrolled in the study. The patients received salbutamol at a dose of 0.15 mg/kg/dose or adrenaline at a dose of 0.2mg/kg/dose or placebo, all by inhalational route. The patients were evaluated initially and 15, 30, 45, 60, 120 minutes after therapy by heart rate, breath rate, oxygen saturation and respiratory distress index (RDI).When compared with placebo, those cases who were given nebulised salbutamol showed significant improvement with RDI scores at 30 and 60 minutes and breath rate at 15 minutes (p0.05). When these two drugs are compared, no significant side effect and difference in effectiveness was noted. None of the drugs exerted an important effect over oxygen saturation, pulse rate and arterial blood pressure. In conclusion, nebulised salbutamol is effective in the treatment of infants with acute bronchiolitis and more extensive studies are needed for the choice of drugs for routine use in these cases. 27