Eğitim düzeyleri farklı kadınların ailelerindeki ev yönetim biçiminin saptanması, verilen ev yönetimi eğitiminin değerlendirilmesi
- Tez No: 62340
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA BAYKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu araştırma yaşlan, eğitim durumları ve medeni durumları farklı kadınların ev yönetimindeki etkinliğini saptamak, ev yönetimi eğitimi ihtiyacım belirlemek ve verilen eğitimi değerlendirmek amacıyla planlanıp yürütülmüştür. İki aşamada gerçekleştirilen araştırmanın birinci aşamasında Halk Eğitim Merkezlerine bağlı kurslara devam eden kadınlara anket uygulanmış ve durum saptaması yapılmıştır. İkinci aşamada anketten elde edilen bilgiler doğrultusunda ev yönetimi eğitim programı ve test hazırlanmıştır. Beş hafta süre ile I. Deney Grubuna sadece eğitim verilmiş, II. Deney Grubuna eğitimle birlikte basılı ders notlan dağıtılmıştır. Deney Grupları ve Kontrol Grubuna eğitimden önce ye sonra test uygulanarak, verilen eğitimden yararlanma durumları istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre I. Deney Grubundaki kadınların çoğunluğu 30-40 ve daha büyük yaşta olup % 37.8 oranında lise ve dengi okul mezunu, II. Deney ve Kontrol Grubundaki kadınlar çoğunlukla 19 ve daha küçük yaşta olup % 46.1 ve % 61.8 oranında ilkokul mezunudurlar. Kadınların çoğunluğu ailede ev yönetimi ile ilgili sorumlulukların büyük bir kısmım tek basma yüklenmekte, kararların çoğunu eşi ile birlikle almaktadırlar. Ancak parasal konularla ilgili kararlarda II. Deney Grubunda erkeğin en yüksek oranda (% 34.6) söz sahibi olduğu görülmektedir. Her Uç gruptaki kadınların ev yönetimi eğitimine ihtiyaçları olduğu ve iyi bir ev yöneticisi olmaya çok önem verdikleri % 80 - % 69.2 arasındaki oranlarla saptanmıştır. Kadınların verilen ev yönetimi eğitiminden yararlandıkları ön test ve son test puanlan arasındaki farkın anlamlı olmasından anlaşılmıştır. Eğitim düzeyleri farklı kadınların ise yerilen eğitimden yararlanma durumlan arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.Bu sonuçlara göre kadınlara ve erkeklere örgün eğitim kurumlarının çeşitli kademelerinde, yaygın eğitim kurumlarında veya radyo, televizyon, basın gibi kitle iletişim kaynaklan, sivil toplum örgütleri, kadın kuruluşları tarafından ev yönetimi eğitimi verilebileceği, eğitim programlarının hazırlanması ve uygulanmasında Kız Meslek Liselerinden, üniversitelerin ilgili fakülte ve bölümlerinden yararlanılabileceği anlaşılmıştır. n
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been planned and carried out to determine the efficiency of women of different ages, with different educational levels and marital status; to find out the needs of home management education and to evaluate given to them. The research has been carried out in two stages. At the first stage, a questionnaire was given to the women who attended the courses in Public Education Centers. According to the findings obtained from questionnaire a home management program and a test were prepared in the second stage. At this stage, Experiment Groups I and II have been trained to five weeks. Experiment Groups I and II and the Control Group took the tests before and after the training. The advantages that they have obtained from the given education have been evaluated according to different statistical tests. As a result of the research, most of the women carry out the greater part of the household tasks by themselves and they and their husbands decide together on home management subjects. However, in Experiment Group II, 34.6 % of men decide on budged and spending by themselves. It has been found out that all the women in each group need home management education and the given education with this research has been useful to them. As a result this research, Home Economics and Nutrition teachers of high schools, universities and voluntary agencies can take part in home management education to educate both men and women to meet their needs and to increase the woman's role and status within family. in