Ev temizlik işlerinde çalışan kadınların nitelikleri ve işle ilgili görüşleri
  1. Tez No: 62341
  2. Yazar: NEDİME ŞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Home Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Ülke kalkınmasında önemli bir faktör olan eğitilmiş işgücüne olan ihtiyaç giderek artmaktadır. Bu durum çalışanların nitelikli elemanlar olarak yetiştirilmelerini zorunlu hale getirmiştir. Günümüzde birey ve aile ihtiyaçlarının karşılanması özellikle dar gelirli ailelerde sorun yaratmaktadır. Bu nedenle kadınların da gelir getirmek amacı ile bir meslek sahibi olması gerekmektedir. Herhangi bir mesleki becerisi olmayan, eğitim seviyesi düşük birçok kadının ev temizlik işlerinde çalıştığı gözlenmektedir. Bu kadınların yaptıkları işlerle ilgili eğitim, örgütlenme, sosyal güvenlik vb. konularda sorunlarının olup olmadığı bilinmemektedir. Bu araştırmanın genel amacı; ev temizlik işlerinde çalışan kadınların niteliklerinin ve iş hayatı ile ilgili görüşlerinin (durumlarının) tesbit edilmesidir. Araştırmanın örneklemini Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi kadın öğretim elemanları ile aynı fakültede lisans tamamlama programına devam eden öğretmen adaylarından ev temizlik işlerinde kadın çalıştıranlar ve bu grubun çalıştırdıktan kadınlar oluşturmaktadır (Çalışan kadınlar 98, çalıştıranlar 90). Bilgi toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Verilen cevapların frekans ve yüzdeleri alınmıştır. Grupların; çalışanlar ve yaptıkları işlerle ilgili görüşleri arasında anlamlı bir ilişkinin bulunup bulunmadığı x2 ile test edilmiştir. Bulgulara göre; ev temizlik işlerinde çalışan kadınların çoğunluğunun; eğitim seviyesi düşüktür, herhangi bir mesleki eğitim almamışlardır, aileye gelir getirmek amacı ile çalışmaktadırlar ve yaptıkları işlerden mennundurlar. îş bulmakta herhangi bir zorluklan yoktur. Çoğunluğu hiçbir sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı değildirler. Temizlik işlerinde çalışan kadınların zorunlu eğitimleri ile mesleki eğitimleri sağlanmalıdır. İşe yerleştirilmeleri, sosyal güvenceye kavuşturulmalan için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Çalışmaların yürütülmesinde ilgili kurum ve kuruluşların işbirliği sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today the need for the educated labor force is becoming more and more necessary all over the world. Qualified workers are needed on the jobs. At present, it is not so easy to meet the needs of individuals, especially in the poor families. Women also need to have jobs to make the life easier. It is known that women who do not have any vocational abilities work as domestic workers. Unfortunately, it is not known whether these women have any vocational, educational, social security problems etc., or not about their jobs. The general aim of this research is to understand the qualities of the domestic workers and their thoughts about their jobs. Both the women instructors of the Vocational Education Faculty of Gazi University and the teachers who follow the bachelor's program at the same faculty (Grup 1) and their domestic workers (Grup 2) cower the center of mis research. A“Questionnaire”method was used. The frequencies and the percentages of the given answers were taken. Chi square (x2) test was used to see if there was a meaningful relationship between the thoughts of Grup 1 and Group 2. According to the findings, the level their education is low; they have no vocational education; they work to earn money and they like their jobs. Most of them have no social securities. Domestic workers must receive their compulsory education. Vocational education is also necessary. Their allocation and social security problems should be solved according to the low. There should be co-operation between the relevant agencies and establishments to carry out this task. u