Teknik ve kombine antrenmanların korfbolcularda bazı fizyolojik, motorik ve denge özellikleri üzerine etkisi
Effects of technical and combined trainings on some physiological, motoric and balance features in korfball players
  1. Tez No: 623419
  2. Yazar: MAHMUT ÖZDİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, teknik ve kombine antrenmanların korfbolcularda bazı fizyolojik, motorik ve denge özellikleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya Süleyman Demirel Üniversitesi Korfbol Takımında oynayan 8 kadın, 11 erkek toplam 19 sporcusu katıldı. Sporcuların yaş ortalaması kadın 19,50±1,30 yıl erkek 20,45±1,96 yıl, boy ortalaması kadın 170,75±8,01 cm erkek 186,64±6,00 cm; vücut ağırlıkları ortalaması kadın 59,25±4,52 kg erkek 81±9,26 kg olarak tespit edildi. Teknik ve kombine antrenmanlar 12 hafta boyunca, haftada 3 gün, günde 120 dk uygulandı. Sporculara antrenman periyodu öncesi ve sonrası dikey sıçrama, sağ-sol el kavrama, bacak-sırt kuvveti, 1 maksimum tekrar, 5, 10 ve 20 m sürat, Shuttle Run, esneklik, Flamingo (statik) ve Y (dinamik) denge, Illionis çeviklik testleri, dinlenik ve maksimal kalp atım sayısı ölçümleri yapıldı. Ön ve son test ortalamalarını karşılaştırma da“Eşleştirilmiş t Testi (Paired t Test) kullanıldı. Sonuçlar ”p0,05). Sonuç olarak, teknik ve kombine antrenmanların korfbolcularda bazı fizyolojik, motorik ve denge özellikleri üzerine pozitif etkileri belirlenmiştir. Araştırmamız Korfbol gibi gelişmekte ve yeni yaygınlaşmakta olan bir spor branşında spor bilimcisi ve antrenörler açısından motorik, fizyolojik ve teknik performanslarında ki değişiklikleri inceleyerek kontrol etmeleri, antrenman programlarını geliştirebilmeleri, kendilerine özgü teknik ve taktik stratejiler belirleyerek antrenman programlarını organize edebilmeleri için önem taşıyabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of technical and combined training on some physiological, motoric and balance properties of korfbolcular. A total of 19 athletes, 8 female and 11 male, played in Süleyman Demirel University Korfball Team participated in the study. The mean age of the players was 19.50±1.30 in females, 20.45±1.96 years in males; mean height was 170.75±8.01 in females, 186.64±6.00 cm in males; mean weight was 59.25±4.52 in females, 81.55±9.26 kg in males. Technical and combined training sessions were performed for 12 weeks, 3 days a week, 120 minutes per day. Vertical jump to the athletes before and after the training period, right-left hand grip, leg-back strength, 1 maximum repetition, 5, 10 and 20 m speed, Shuttle Run, flexibility, Flamingo (static) and Y (dynamic) balance, Illionis agility tests, resting and maximal heart rate were measured.“Paired t Test”was used to compare pre- and post-test means. The results were evaluated according to significance level of "p 0.05). As a result, the positive effects of technical and combined training on some physiological, motoric and balance properties were determined. Our research may be important for sports scientists and coaches in a developing and emerging sports branch such as Korfball to examine the changes in their motoric, physiological and technical performances, to develop training programs, to determine their own technical and tactical strategies and to organize their training programs.