Kobi ve büyük ölçekli imalat sanayinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin davranışlarının belirlenmesine yönelik kapsamlı bir araştırma
A comprehensive research on determination of behavior of occupational health and safety of workers in sme and large scale manufacturing industry
- Tez No: 623434
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT GÜLGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, İşletme, Accidents, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında, KOBİ ve büyük ölçekli imalat sanayinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin davranışları belirlenmiştir. Günümüzde İş sağlığı ve güvenliği kanunları, iş sağlığı ve güvenliğinin farklı sektör ve işlerde nasıl sağlanacağı, bu sektör ve işlerde çalışanlara nasıl eğitimler verileceği gibi birçok çalışma yapılmaktadır. Fakat tüm bu çalışmalara rağmen çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin adaptasyonu, bu konuya bakış açıları ve çalışma esnasında tutumları gibi konularda ilerlemenin ne ölçüde olduğu bilinmemektedir. Bu amaçla, konunun anlaşılması için KOBİ ve büyük ölçekli imalat sanayinde faaliyet gösteren firmalarda, iş sağlığı ve güvenliği konusu ve çalışanların güvenlik kültürü algı ve tutumları tez içerisinde detaylı olarak araştırılmıştır. Çalışanların güvenlik kültürüne ilişkin algı ve davranışlarını anlamak için çalışanlar üzerinde anket yapılmış, anket sonuçları detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, behaviour of occupational health and safety of workers in SME and large scale manufacturing industry were determined. Today, there are many researches such as occupational health and safety laws, how to ensure occupational health and safety in different sectors and jobs, and how to provide educations to employees in this sector and jobs. However, despite all these studies, it is not known that adaptation of employees to occupational health and safety, their perspectives and attitudes during the work. For this reason, to understand the subject, occupational health and safety in SME and large scale manufacturing industry and risk perception and behaviour of workers are researched detailed in the thesis. Also in order to understand the perceptions and behaviours of the employees regarding the safety culture, a survey was conducted on the employees and the survey results were examined in detail.