Santral seröz koryoretinopatide optik koherens tomografi bulguları ile prognoz değerlendirilmesi
Prognosis evaluation with optical coherence tomography findings in central serous chorioretinopathy
  1. Tez No: 623435
  2. Yazar: FATİH BİLGEHAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç Çalışmadaki amacımız sıklıkla genç yaşta izlenen santral seröz koryoretinopati (SSKR) hastalığının başvuru anındaki objektif optik koherens tomografi (OKT) bulgularını değerlendirerek hastanın prognozu hakkında öngörü elde edilip edilemeyeceğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem Kliniğimizde Ocak 2017- Eylül 2019 tarihleri arasında takip ve tedavi edilen SSKR tanısı alan hastalar taranarak 55 hastanın 59 gözü çalışmaya dahil edildi. 30 göz kronik SSKR, 29 göz ise akut SSKR idi. Hastaların ilk başvuru anında, 1. ay ve 6. ay kontrollerinde tam oftalmolojik muayene bulguları, OKT görüntüleri ve ilk başvuru anındaki floresein fundus anjiyografi kayıtları incelendi. Hastaların ilk başvuru anındaki OKT bulguları ile 6. ay görme keskinlikleri arasındaki ilişki tüm hastalarda ve ayrı ayrı alt gruplarda değerlendirildi. Bulgular Tüm hastalar bir arada değerlendirildiğinde ilk başvuru anındaki OKT bulguları ile 6. ay görme keskinliği arasında ilişki saptanan bulgular; santral retina kalınlığı, subretinal sıvı yüksekliği, santral nöroretina kalınlığı, intra- ve subretinal hiperreflektif nokta sayısı idi. 6.
Özet (Çeviri)
Aim Our aim in this study is to evaluate whether the predictions about the prognosis of the patient can be obtained by evaluating the objective OCT findings at the time of first visit of the central serous chorioretinopathy (CSCR) disease, which is frequently observed at a young age. Patients and Methods Patients diagnosed with CSCR who were followed up and treated between January 2017 and September 2019 in our clinic were scanned and 59 eyes of 55 patients were included in the study. 30 eyes were chronic CSCR and 29 eyes were acute CSCR. Full ophthalmologic examination findings and OCT images were examined at the first visit, at the 1st and 6th months of the patients' follow-up. In addition, the fluorescein fundus angiography records at the first application were examined. The relationship between OCT findings at the first visit of the patients and visual acuity at the 6th month was evaluated in all patients and in individual subgroups. Results When patients were evaluated all together, a significant correlation was found between central retinal thickness, subretinal fluid height, central neuroretinal thickness, intra- and subretinal hyperreflective dots at the time of first visit and sixth month visual acuity.