Retrograt popliteal girişimle iliofemoral kronik total oklüzyonların rotasyonel trombektomi / aterektomi sistemleri aracılığı ile tedavilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the treatment of iliofemoral chronic total occlusions with retrograde popliteal intervention via rotational thrombectomy / atherectomy systems
  1. Tez No: 623441
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ŞERAMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TANYELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Periferik arter hastalığı (PAH) tedavisinde endovasküler teknolojilerin kullanılması ve yeni tekniklerin gelişmesi ile tedavi seçenekleri artmaktadır. Biz de bu çalışmamızda retrograt popliteal girişim ile rotasyonel aterektomi yapılan hastaların sonuçlarını analiz etmeyi amaçladık. GEREÇ-YÖNTEM: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde Ocak 2014 – Mart 2019 tarihleri arasında retrograt popliteal girişim ile rotasyonel aterektomi yapılan 82 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. Tüm aterektomi işlemleri Rotarex ® S (Straub Medical, Wangs, İsviçre) ile yapılmıştır. Hastaların demografik verileri, işlem öncesi ve işlem sonrası ayak bileği kol basınç indeks (AKİ) değişimleri, Rutherford evre değişimleri, lezyon karakteristikleri (Sağ sol, lezyon uzunlukları vb.) kayıt altına alınmıştır. Bir yıllık takip süresi boyunca açıklık oranları kayıt altına alınmıştır (Kaplan Meier Analizi). Perioperatif komplikasyon oranları, mortalite ve morbidite oranları incelenmiştir. BULGULAR: Toplam hasta sayısı 82 dir. Tüm hastalarda teknik başarı sağlanmıştır (%100). Hastaların büyük çoğunluğu erkektir (74/8). Hastaların yaş ortalaması 61,78 ± 11,16 (30-82 yaş aralığı) dir. 82 Hastanın toplamda 98 ekstremitesine işlem uygulanmıştır. Girişim öncesi hastaların Rutherford evrelemesi 3,25 ± 0,75 iken postoperatif dönemde ise 1,69 ± 0,81olarak değerlendirilmiştir. AKİ, takipte 0.70 ± 0.08'den 0.83 ± 0.09'a önemli bir artış göstermiştir. Toplam birincil ve ikincil açıklık oranları 1 yılda sırasıyla %82,8 ve %89,4 idi. Toplam 30 günlük majör advers olaylar oranı (MAO) %15,8'di ve mortalite oranı %1,2 idi. Bir yıllık takip süresinde hedef lezyon revaskülarizasyonu (TLR) oranı %9,7, ampütasyon oranı ise %2,4 olarak bulunmuştur. 1 yıllık mortalite ise %7,3 'dür. SONUÇ: Kronik total oklüzyonlar uzun ve karmaşık lezyonlardır. Retrograt popliteal arter erişimi DUS eşliğinde uygulandığında düşük komplikasyon ve yüksek teknik başarı oranına sahiptir. Rotarex ® S (Straub Medical, Wangs, İsviçre) cihazı akut ve subakut trombüs dışında kronik total oklüzyonların da tedavisinden etkili, hızlı, kullanımı kolay ve güvenli bir araçtır. Anahtar kelimeler Kronik total oklüzyon, Rotasyonel trombektomi, Aterektomi, Popliteal erişim, Periferik arter hastalığı
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: With the use of endovascular technologies and the development of new techniques, treatment options increase in the treatment of peripheral artery disease. In this study, we aimed to analyze the results of patients undergoing rotational atherectomy with retrograde popliteal intervention. MATERIAL-METHOD: The records of 82 patients who underwent a rotational atherectomy with retrograde popliteal intervention between January 2014 and March 2019 at Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Cardiovascular Surgery Clinic were retrospectively analyzed. All atherectomy procedures were performed with Rotarex ® S (Straub Medical, Wangs, Switzerland). Demographic data of the patients, ankle-brachial index (AKİ) changes before and after the procedure, Rutherford stage changes, lesion characteristics (Right, left, lesion lengths, stent lengths, etc.) were recorded during the 1-year follow-up period (Kaplan Meier Analysis). Perioperative complication rates, mortality and morbidity rates were examined. RESULTS: Total number of patients was 82. Technical success was achieved in all patients (100%). The vast majority of patients were men (74/8). The average age of the patients was 61.78 ± 11.16 (30-82 age range). A total of 98 limbs were applied to 82 patients. Rutherford staging of patients before the intervention was 3.25 ± 0.75, while it was evaluated as 1.69 ± 0.81 in the postoperative period. The AKİ showed a significant increase from 0.70 ± 0.08 to 0.83 ± 0.09 in the follow-up. Total primary and secondary patency rates were 82,8% and 89,4% at 1 year, respectively. Overall 30 days major adverse events rate (MAE) was 15,8% with a mortality rate of 1,2%. During the 1-year follow-up period, the rate of target lesion revascularization rate (TLR) was 9,7%, and the amputation rate was 2.4%. The 1-year mortality rate was 7,3%. CONCLUSION: Chronic total occlusions are long and complex lesions. When retrograde popliteal artery access is applied with DUS, it has low complication and high technical success rate. Rotarex ® S (Straub Medical, Wangs, Switzerland) device is an effective, fast, easy-to-use and safe tool for the treatment of chronic total occlusions besides acute and subacute thrombus. Keywords Chronic total occlusion, Rotational thrombectomy, Atherectomy, Popliteal Access, Peripheral artery disease