11-12 yaş grubundaki çocuklara uygulanan mini-trambolin egzersizlerinin fiziksel uygunluk bileşenlerine etkisi
Physical suitability effect of mini-tramboline exercises that are applied to children of 11-12 years on its components
  1. Tez No: 623449
  2. Yazar: MEHMET CEVHER İŞERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR MENDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, 8 haftalık mini-trambolin egzersizinin 11-12 yaş grubundaki erkek çocukların fiziksel uygunluk bileşenlerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 11-12 yaşlarında Deney Grubu (DG, N=23) ve Kontrol Grubu (KG, N=22) katılmıştır. DG'na 8 hafta boyunca haftada 2 gün 30 dakika mini-trambolin egzersizleri uygulanırken, KG'na herhangi bir egzersiz uygulanmamıştır. Gruplara çalışma öncesi ve sonrası; denge, bacak kuvveti, 20 metre sürat ve vücut yağ yüzdesi testleri uygulanmıştır. Tespit edilen özellikler bakımından grupların ön ve son test ölçümlerinin karşılaştırılmasında Tekrarlanan Ölçümlü Varyans Analizi tekniği kullanılmıştır. Analiz sonucunda vücut yağ oranı bakımından (P=0.045), bacak kuvveti (P=0.000) ve 20 metre sürat Grup x Ön testson test interaksiyon etkisi önemli bulunmuştur. Dolayısıyla grupların bu özelliklere etkisi ön test ve son teste göre anlamlı farklılıklar göstermiştir. Anterior/Posterior bakımından sadece grup ortalamaları arasındaki fark anlamlı bulunmuşken (P=0.000), Medial Lateral İndeks bakımından ise sadece ön test-son test arasındaki fark anlamlı bulunmuştur (P=0.004). Overall Stabilite İndeks bakımından ise ne interaksiyon etkisi (P=0.154), ne grup etkisi (P=0.078) ne de ön test-son test etkisi (P=0.234) anlamlı bulunmuştur. Konuyla ilgili olarak farklı yaş ve denek gruplarında yapılacak daha geniş tabanlı çalışmaların yapılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of 8-week mini-trampoline exercise on physical fitness components of boys aged between 11 and 12 years is investigated. The experimental group (EG, N = 23) and the control group (CG, N = 22) aged 11-12 years participated in the study. While EG is given mini-trampoline exercises for 30 minutes through 2 days a week for 8 weeks, no exercise is applied to CG. Before and after the exercise; balance, leg strength, run of 20 meters and body fat percentage tests are applied. In the statistical analysis of the data, the Repeated Measured Variance Analysis Technique, Tukey Multiple Comparison Test was used to determine the balances of EG and CG by the way of pre- and post-tests. As a result of the analysis, in terms of body fat ratio (P = 0.045), leg strength (P = 0.000) and 20 meters speed Group x Pre-test and post-test interaction effect were found to be significant. Therefore, the effect of the groups on these characteristics showed significant differences compared to the pre-test and post-test. In terms of anterior / posterior, only the difference between the group averages was significant (P = 0.000), whereas the difference between the pre-test and post-test was significant (P = 0.004). Overall, neither interaction effect (P = 0.154), group effect (P = 0.078) and pre-test-post test effect (P = 0.234) were found significant. It is thought that it would be appropriate to carry out more broad-based studies in different age and subject groups.