Bazı spor branşlarında el kavrama kuvvetinin el becerisi üzerine etkisi
The effect of hand grip strength on dexterity in specific sport branches
  1. Tez No: 623450
  2. Yazar: MUHAMMET TAHA İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR MENDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, elin yoğun olarak kullanıldığı basketbol, voleybol ve hentbol sporcularında el kavrama kuvvetinin el becerisi üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde okuyan 18-25 yaş arasındaki; 15 hentbol, 15 basketbol ve 15 voleybol sporu yapan toplam 45 gönüllü erkek sporcu katılmıştır. Kesitsel olarak yapılan bu çalışmaya dâhil edilen sporcuların demografik bilgileri (yaş, boy, vücut ağırlığı) alındıktan sonra vücut yağ yüzdesi ölçümü için Biyoelektrik impedans analizi (BİA) Tanita-BC 418 MA cihazı, el kavrama kuvveti ölçümü için Jamar marka el dinamometresi, el becerisinin ölçümü için ise Dokuz Delikli Çivi Testi kullanılmıştır. El kavrama kuvveti ölçümleri her iki elden üç kez alınarak ortalaması değerlendirilmiş, el becerisi ölçümleri ise her iki elden iki kez alınmış ve ortalaması değerlendirilmiştir. Tüm branşlarda el kavrama kuvveti ile el becerisi arasındaki ilişkinin araştırılmasında Pearson korelasyon katsayısından yararlanılmıştır. Yapılan bu çalışma sonucunda, basketbol sporcularının el kavrama kuvvetleri ile el becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkinin bulunmadığı, buna karşın hentbol sporcularında sağ el kavrama kuvveti ile sol el becerileri arasında (r=-0.505; p=0.050), voleybol oyuncularında ise sağ el kavrama kuvvetleri ile sağ el becerileri arasında (r=-0.549; p=0.034) negatif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla; basketbol sporcularının el kavrama kuvvetleri ile el becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkinin bulunmadığı, hentbolcularda sağ el kavrama kuvveti fazla olan sporcuların sol el becerilerinin, voleybolcularda ise sağ el kavrama kuvveti fazla olan sporcuların sağ el becerilerinin düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of hand grip strength on hand dexterity was examined in basketball, volleyball and handball players who use their hands intensively. A total of 45 volunteered male players from each branch equally between the age of 18-25 at Gaziantep University Faculty of Sport Sciences was contributed to this research. The demographic information (age, height, weight) of the players included in this cross-sectional study were taken. Subsequently, Bioelectrical Impedance analysis (BIA) and Tanita-BC 418 MA device were used to measure body fat percentage. Jamar brand dynamometer was used for measuring hand grip strength and nine-hole peg test was used to measure hand skills hand grip strength measurements were taken 3 times and then the average was evaluated. Also, the dexterity measurements were taken from the right and left hand twice and the mean was evaluated. In all branches, Pearson correlation coefficient was used to examine the relationship between hand grip strength and dexterity. As a result of this study, it was conducted that there was no statistically significant relationship between hand grip strength and dexterity in basketball players. However, it was identified that there was significant relationship in negative way between right hand grip strength and left hand skill in handball players (r=-0.505; p=0.050) and right hand grip strength and right hand skills in volleyball players (r=-0.549; p=0.034). Therefore, it was conducted that there was no statistically significant relationship between hand grip strength and dexterity in basketball players. İt was determined that left hand skills were lower in handball players whose right hand grip skills were higher and right hand skills were lower in volleyball players whose right hand grip skills were higher.