Escherichia coli Nissle 1917 probiyotik suşunun antibiyotiklere karşı duyarlılık ve antimikrobiyal etkinlik yönünden araştırılması
Investigation of probiotic strain escherichia coli Nissle 1917 in terms of antimicrobial susceptibility and antimicrobial activity
- Tez No: 623478
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada,“Mutaflor”adıyla piyasada satılan ticari probiyotik ilaçtan izole edilen Escherichia coli Nissle 1917 (EcN) suşunun kullanılan bazı antibiyotiklere karşı duyarlılıklarının belirlenmesi ve bu suşun diğer bakteri suşları üzerindeki antimikrobiyal aktivitesinin araştırılması amaçlanmıştır. Mutaflor isimli probiyotik ürün ticari olarak temin edildi ve bu üründen Escherichia coli Nissle 1917 suşu Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Araştırma Laboratuvarında izole ve identifiye edildi. EcN suşunun antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi için Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) önerileri doğrultusunda Kirby-Bauer Disk Difüzyon yöntemi kullanılmıştır. Antimikrobiyal aktivite ise elimizde bulunan patojen standart mikroorganizma suşları, gıda ve kuyu sularından izole edilmiş E. coli suşları üzerinde, Kuyu Agar ve Kirby-Bauer Disk Difüzyon yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Yaptığımız çalışmada elde edilen bulgulara göre Escherichia coli Nissle 1917 suşunun denenen ticari antibiyotiklerden erythromycin, penicillin, vankomycin ve rifampin'e dirençli olduğu, kullanılan diğer tüm antibiyotiklere ise duyarlı olduğu saptanmıştır. Çalışılan standart suşlara, gıda ve kuyu sularından elde edilen E. coli suşlarına karşı ise herhangi bir antimikrobiyal aktiviteye sahip olmadığı belirlenmiştir. Kolisinler ve mikrosinler Escherichia coli'de bulunan birincil savunma sistemleridir. E.coli genellikle bazı mikrosinler üretir ve bu mikrosinler sıklıkla belirli patojenik bakterilerin gelişmesini inhibe etmekten sorumludur. Çalışmamızda antimikrobiyal aktivite görülmemiştir. Escherichia coli Nissle 1917'nin probiyotik olarak kullanılmasında patojenik suşların epitel hücrelerine tutunmasını önlemesi gibi daha başka mekanizmalar olduğu belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the susceptibility of Escherichia coli Nissle 1917 (EcN) strain isolated from commercial probiotic drug under the name“Mutaflor”and to investigate the antimicrobial activity of this strain on other bacterial strains. The probiotic product, Mutaflor, was commercially availabled and Escherichia coli Nissle 1917 strain was isolated and identified from this product in the Microbiology Research Laboratory of the Biology Department of the Faculty of Science, Selçuk University. Kirby-Bauer Disc Diffusion method was used in order to determine the antibiotic susceptibility of Escherichia coli Nissle 1917 strain according to the recommendations of Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI). Antimicrobial activity was determined by using well agar disc diffusion and Kirby-Bauer disc diffusion method on E. coli strains isolated from food and well waters and in our pathogen standard microorganism strains. According to the results of our study, Escherichia coli Nissle 1917 strain was found to be resistant to erythromycin, penicillin, vancomycin and rifampin, but was sensitive to all other antibiotics used. It was determined that it did not have any antimicrobial activity against standard strains, E. coli strains obtained from food and well water. Colicins and microsins are the primary defense systems found in Escherichia coli. E. coli generally produces certain microsins, which are often responsible for inhibiting the growth of certain pathogenic bacteria. No antimicrobial activity was observed in our study. Escherichia coli Nissle 1917 is used as a probiotic, it is stated that there are other mechanisms such as preventing the attachment of pathogenic strains to epithelial cells.