Nöroşirurjide üç boyutlu yazıcı kullanımıyla kranioplasti uygulamaları
Cranioplasty applications by using a three-dimensional printer in neurosurgery
- Tez No: 623477
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SADE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Teknolojik gelişmelerle beraber üç boyutlu (3B) yazıcılar tıp alanında daha fazla kullanılmaktadır ve bu teknolojiden kişiye özel implant üretimi yapılarak faydalanılmaktadır. Bizim çalışmamızda üç boyutlu modelleme ve üç boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak hastaya özel implant kalıbı oluşturmak ve kliniğimizdeki uygun kranioplasti operasyonlarında bu kalıplardan faydalanarak cerrahi tekniği geliştirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi kliniğinde kranioplasti uygulanan 20 hasta çalışmaya dahil edildi. 3B yazıcı ile hazırlanan kalıplar, hazırlanma prensibi ve uygulama tekniklerine göre altı farklı şekilde kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 20 hastadan 16 (%80) hasta erkek, 4 (%20) hasta kadındır. Hastaların yaş ortalamaları 38,00 ± 16,27 idi. Ölçülen hastaların kranial defekt alanlarının ortalaması 5927,70 ± 2983,12 mm2 olarak hesaplandı. En sık tercih ettiğimiz teknik ile opere edilen hastalar, çalışmadaki diğer tekniklerin kullanıldığı hastalarla karşılaştırıldı. Kranioplasti operasyon süresi seçilen grupta ortalama 100,83 ± 2,04 dk olarak saptanmışken diğer gruplardaki hastaların ortalamasının 111,42 ± 15,74 dk olduğu görüldü ve bu sonuç istatistiksel açıdan anlamlı olarak değerlendirildi (p=0,043). Sonuç: 3D yazıcı teknolojisi kraniyoplasti prosedüründe cerrah için paha biçilmez bir araç olabilir. Çalışmamızda bu tekniğin kullanılması, daha kısa ameliyat süresi ile tatmin edici kozmetik sonuçlara yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Along with the technological developments, three-dimensional printers are being used more frequently in medicine. In this study, we aimed to create patient- specific implant mold using 3D modeling and also to develop the surgical technique in selected cranioplasty cases. Materials and Methods: A total of 20 patients underwent cranioplasty in Dokuz Eylül University Neurosurgery Department were included in the study. The molds printed by the 3D printer were used in six different ways based on the preparation principle and application techniques. Results: Of the 20 patients included in the study, 16 (80%) were male and 4 (20%) were female. The mean age was 38.00 ± 16.27. The mean cranial defect area was 5927,70 ± 2983,12 mm2 . The outcomes of the patients for whom the mold was created using the most recent technique (Group 6), was compared to the rest. Of all the parameters, operation time reached statistical significance. (100.83 ± 2.04 minutes in Group 6, 111.42 ± 15.74 min in others, P=0,043). Conclusion: 3D printer technology can serve as an invaluable tool for the surgeon in cranioplasty procedure. In our study, using this technique resulted in satisfactory cosmetic results with shorter operation time.