Kentsel katı atıkların ince tanecik boyutuna parçalanmasının gaz oluşumuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of municipal solid waste fragmentation to gaseous formation
- Tez No: 623483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kentsel Katı Atık parçalanması ve boyut küçültmesi sıklıkla entegre katı atık yönetimi altında malzeme geri kazanımı sektöründe yani geri dönüşümde kullanılmaktadır. Tarihsel olarak boyut küçültmenin faydaları üç başlıkta incelenmektedir. Bunlardan ilki, atık yığınının ham Kentsel katı atığı kâğıt, plastik ve cam ambalajların malzeme geri kazanımının ve ayrılmasının daha verimli olabilmesi için parçalara ayrılarak temel bileşenlerine ayrılmasıdır. İkincisi ise Kentsel Katı Atık parçalanmanın ortalama tane boyutunu takip eden herhangi ekipman ya da personelin işlemesi için daha kolay bir boyuta indirgemesidir. Son olarak ve malzeme geri kazanım tesisleri için en önemlisi parçalama işleminin farklı Kentsel katı atık malzeme bileşenleri için farklı boyut dağılımları üreterek hava sınıflandırıcılar, elekler ve optik ayırıcılar gibi otomatik malzeme ayırma işlemlerini mümkün kılmasıdır. 1985 senesi öncesinde boyut küçültme cihazı tasarımında kullanılan başlıca prensip sadece darbe gücünün uygulanmasına odaklanmıştı. Böylesi bir düşüncenin sonuçları sermaye ve işletme maliyetlerinde artışa neden olan daha büyük ve daha ağır makineler olmuştur. Kentsel katı atığın kompozisyonu o kadar çeşitlidir ki Kentsel katı atık için tasarlanan makinelerin hem yumuşak hem de sünek malzemeler ve bunların yanı sıra metal ve yoğun plastikler gibi sert ve dayanıklı malzemelerin işlenmesi için yeterli olacak kadar güçlü olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Municipal Solid Waste disintegration and size reduction are often used in the material recovery sector under integrated solid waste management, ie in recycling. Historically, the benefits of size reduction are examined under three headings. The first of these is the separation of the waste pile into the main components of raw municipal solid waste paper, plastic and glass packages to make material recovery and separation more efficient. The second is the reduction of the Municipal Solid Waste fragmentation to an easier size for any equipment or personnel that follows the average grain size. Finally, and most importantly for material recovery facilities, the disintegration process enables automatic material separation processes such as air classifiers, sieves and optical separators by producing different size distributions for different municipal solid waste components. Prior to 1985, the main principle used in the design of a dimension reduction device was focused solely on the application of impact force. The results of such an idea were larger and heavier machines, which led to an increase in capital and operating costs. The composition of municipal solid waste is so diverse that machines designed for municipal solid waste must be strong enough to handle both soft and ductile materials, as well as hard and durable materials such as metals and dense plastics.