Akut kolanjitli hastalarda hematolojik parametrelerle prognozun değerlendirilmesi
Evaluation of prognosis with hematological parameters in patients with acute cholangitis
  1. Tez No: 623482
  2. Yazar: ZÜBEYR SAİD AĞAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA KARAAHMETOĞLU ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Akut kolanjit sıvı ve antibiyotik tedavisine yanıt veren basit bir enfeksiyondan, solunum-dolaşım yetmezliği gibi yoğun bakım takibi gerektiren ağır bir enfeksiyona kadar farklı kliniklerde karşımıza çıkan biliyer sistemin bakteriyel enfeksiyonudur. Akut kolanjit mortalitesi yüksek bir enfeksiyon olması sebebiyle hastalığın erken teşhisi, tedavisi önem taşımaktadır. Özellikle şiddetli akut kolanjit vakalarının ayrımının yapılması, tedavi yönetimini ve mortaliteyi etkilemektedir. Akut kolanjit tanısı, tedavi yönetimi ve prognozunun değerlendirilmesinde Tokyo kılavuzu kullanılmakla birlikte literatürde akut kolanjit prognozunun değerlendirilmesi için çeşitli markerlar araştırılmıştır. Tam kan sayımı, çoğu hastanede bulunan kolay ulaşıbilen rutinde gönderilen bir tetkiktir. Çeşitli hastalıklarda prognozun değerlendirilmesi için tam kan sayımı parametreleri kullanılmıştır. Biz de çalışmamızda akut kolanjit tanısı alan hastalarda, tam kan sayımından türetilen parametrelerle akut kolanjit prognozunun değerlendirilmesini amaçladık. Yöntem: Şubat 2019 ve Ekim 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi'nde akut kolanjit tanısı konulmuş 396 hastanın, dışlanma kriterleri bakıldıktan sonra 200'ü çalışmaya dahil edilmiştir. Akut kolanjit tanı ve şiddetinin derğerlendirilmesinde Tokyo kriterleri kullanılmıştır. Tokyo kılavuzuna göre yapılan sınıflama prognozun değerlendirilmesi için hematolojik paremetrelerle birlikte hastaların yatış süresi, yoğun bakım yatış durumu, kan kültür üremesi, exitus durumu incelenmiştir. Verilerin analizinde Statiscal package for the social sciences(SPSS) v.22.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma kapsamına dahil edilen 200 hastanın 109'u (% 54,5) erkek, 91'i (%45,5) kadındı. Akut kolanjit tanısı alan 200 hastanın yaş ortalaması 63+18,1 olarak tespit edildi. Hastalar Tokyo kriterlerine göre değerlendirildiğinde 17 hasta şiddetli 70 hasta orta şiddetli 113 hasta da hafif şiddetli akut kolanjit olarak değerlendirildi. Hastalarda başvuru esnasında alınan kanlarda nötrofil lenfosit oranı (NLO), platelet lenfosit oranı (PLO), eritrosit dağılım aralığı (RDW), ortalama platelet hacmi (MPV) düzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Acute cholangitis is a bacterial infection of the biliary system that occurs in different clinics, ranging from a simple infection that responds to fluid and antibiotic treatment to a severe infection requiring intensive care, such as respiratory-circulatory failure. Because of the high risk of mortality early detection and treatment of acute cholangitis is important. In particular, differentiation of severe acute cholangitis affects treatment management and mortality. Although Tokyo guidelines are used for the diagnosis, management and prognosis of acute cholangitis; various markers have been investigated in the literature to evaluate the prognosis of acute cholangitis. Complete blood count is a routine test that is available in most hospitals. Complete blood count parameters were used to evaluate prognosis in various diseases. In this study, we aimed to evaluate the prognosis of acute cholangitis with parameters derived from complete blood count in patients diagnosed with acute cholangitis. Methods: After exclusion criteria, 200 of 396 patients diagnosed with acute cholangitis in Ankara City Hospital of Health Sciences between February 2019 and October 2019, were included in the study. The duration of hospitalization, intensive care hospitalization, blood culture reproduction and exitus status were evaluated with the tokyo guideline and hematological parameters in order to evaluate the prognosis. The data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) v.22.0. Results: Of the 202 patients included in the study, 109 (%54,5) were male and 91 (%45,5) were female. The average age of 200 patients diagnosed with acute cholangitis was 63 + 18,1 years. When the patients were evaluated according to Tokyo criteria, 17 patients were evaluated as severe and 70 patients were evaluated as moderate and 113 patients as mild severe acute cholangitis. Neutrophil lymphocyte ratio (NLO), platelet lymphocyte ratio (PLO), erythrocyte distribution range (RDW), mean platelet volume (MPV) were measured at admission.