Hiperbarik oksijen tedavisinin gözün arka segmenti üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of hyperbaric oxygen therapy on the posterior segment of the eye
  1. Tez No: 623486
  2. Yazar: MUHAMMED YAKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ÖZÇİMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hiperbarik oksijen tedavisinin gözün arka segmenti üzerine etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif ve gözlemsel çalışmaya Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Temmuz 2019 - Şubat 2020 tarihleri arasında herhangi bir endikasyonla ayaktan Hiperbarik Oksijen Tedavisine (HBOT) alınan 30 hasta dahil edildi. Her bir hastanın sadece sağ gözü çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların HBOT uygulanmadan önce , 1.seans tedavi bitiminden 30 dakika sonra ve 10. seanstan 30 dakika sonra Spectralis Optik Koherens Tomografi (Heidelberg Engineering, Heidelberg, Germany) ile koroid kalınlığı , maküla kalınlığı ve sinir lifi tabakası kalınlıkları ölçümleri yapıldı. Bulgular: Çalışmada, 19'u erkek (% 63.3) ve 11'i kadın (% 36.7) olmak üzere toplam 30 hastanın 30 gözü incelendi. Çalışmamıza dahil olan hastalardan 21 hasta (%70) ani işitme kaybı, 2 hasta (%6,7) kronik osteomyelit ve 7 hasta da (%23,3) aseptik nekroz nedeniyle HBOT aldı. Hastaların ortalama yaşı 42,9 ±12,23 (yaş aralığı 18-80 yıl) olarak belirlendi. HBOT öncesi bazal değerlere baktığımızda santral maküla kalınlığı (SMK1) ortalaması 279,23±27,89 μm , retina sinir lifi tabakası kalınlığı (RSLTK1) ortalaması 101,67±7,71 μm , subfoveal koroid kalınlığı (SFKK1) ortalaması ise 317,77±47,10 μm olarak bulundu. HBOT 1. seans sonrası ölçülen değerler ise sırasıyla SMK2 : 278,87±27,46 μm , RSLTK2 : 101,37±8,01 μm , SFKK2 : 308,87±44,86 μm idi. Son olarak HBOT 10. seans bitimi sonunda alınan ölçümlerde SMK3 : 276,80±26,85 μm , RSLTK3 : 101,03±7,70 μm , SFKK3 : 305,63±44,13 μm olduğu görüldü. Değerler karşılaştırıldığında bütün ölçümlerde hiperbarik oksijen tedavisi ile kalınlıklarda azalma olduğu ; RSLTK'da bu değişikliğin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effects of hyperbaric oxygen therapy on the posterior segment of the eye. Material and Methods: 30 outpatient patients included in Hyperbaric Oxygen Therapy (HOT) in Konya Training and Research Hospital between July 2019 and February 2020 were included in this prospective and observational study. Only the right eye of each patient was included in the study. Choroidal thickness, macular thickness, and nerve fiber layer thickness measurements were made before applying HBOT, 30 minutes after the first session and 30 minutes after the 10th session via Spectralis Optical Coherence Tomography (Heidelberg Engineering, Heidelberg, Germany). Results: In the study, 30 eyes of 30 patients, 19 of which were male (63.3%) and 11 were female (36.7%), were examined. Of the patients included in our study; HOT treatment was applied to 21 patients (70%) due to sudden hearing loss, 2 patients (6.7%) due to chronic osteomyelitis and 7 patients (23.3%) due to aseptic necrosis. The average age of the patients was 42.9 ± 12.23 (age range 18-80 years). When we look at basal values before HOT, central macular thickness (CMT1) mean was 279.23 ± 27.89 μm, retinal nerve fiber layer thickness (RNFLT1) mean was 101.67 ± 7.71 μm, and subfoveal choroid thickness (SFCT1) was 317.77 ± 47.10 μm. The values measured after HOT 1st session were CMT2: 278.87 ± 27.46 μm, RNFLT2: 101.37 ± 8.01 μm, SFCT2: 308.87 ± 44.86 μm, respectively. Finally, the measurements taken at the end of the HOT 10th session were CMT3: 276.80 ± 26.85 μm, RNFLT3: 101.03 ± 7.70 μm, SFCT3: 305.63 ± 44.13 μm. When the values were compared there was a decrease in thicknesses, in all measurements, with hyperbaric oxygen therapy; This change was not statistically significant in the RNFLT (p> 0.05).