Mikrobiyal kaynaklı buzağı ishallerinin önlenmesinde prebiyotik içeren yem katkı maddesinin kullanılması
The use of a prebiotic feed additive in preventing microbial calf diarrhea
  1. Tez No: 623487
  2. Yazar: OSMAN KABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Buzağılarda erken dönemlerde görülen ve farklı mikrobiyal temelli ishaller hayvan yetiştiricilerinin en büyük sorunlarının başında gelmektedir. İshal vakalarında direkt olarak antibiyotiklere başvurmak insan sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden son yıllarda koruyucu hekimlik ve yem katkı maddeleri kullanılması yaygınlık kazanmaktadır. Bu çalışmada, yeni doğan ruminantlarda kullanılan ve özellikle yaşamın ilk 14 günlük döneminde veya sütten kesim döneminde ortaya çıkan ishal problemlerini ortadan kaldırmak için geliştirilmiş tamamıyla doğal bir ürün olan prebiyotik yem katkı maddesi kullanılmıştır. Bu ürün içerik olarak; Saccharomyces cerevisiae, klorid, potasyum, sodyum, vitamin E ve vitamin C içermektedir. Bu ürün, bağışıklık sistemini güçlendirip, patojenlerin sindirim kanalı yüzeyindeki karbonhidratlara bağlanmasını önleyerek E.coli ve viral kaynaklı patajonlerin ürettikleri entero-toksinleri adsorbe etmektedir. Bu ürün, süte, buzağı mamasına veya suya katılarak kullanılmaktadır. Kahramanmaraş ilinde 2018-2019 yılları arasında uygulamada görülen 34 adet ishalli buzağı üzerinde yapılan çalışmada bu yem katkı maddesi kullanılarak ishal vakalarının seyri incelenmiştir. İshal etkenleri, test kiti (cryptosporidum, rotavirüs, coronavirüs, E. coli, giardia) kullanılarak tespit edilmiştir. İshal vakalarından 8 tanesinde cryptosporidium, 11 tanesinde E. coli, 3 tanesinde coronavirüs, 1 tanesinde rotavirüs, 4 tanesinde de birden fazla etken tespit edilmiştir. Yem kaynaklı olduğu düşünülen 7 ishalli buzağıda da sözü edilen patojenlerden hiçbirine rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Early microbial diarrhea in calves is one of the major problems of the producers. In every case of diarrhea, resorting to antibiotics directly affects human health indirectly. Therefore, the use of preventive medicine and feed additives has become widespread in recent years. In the present study, a prebiotic feed additive which is used in newborn ruminants, was used to eliminate diarrhea problems especially during the first 14 days of life or during weaning. This product contains Saccharomyces cerevisiae, chloride, potassium, sodium, vitamin E and vitamin C. This product adsorbs entero-toxins produced by E. coli and viral pathogens by strengthening the immune system and preventing pathogens from binding to carbohydrates on the surface of the digestive tract. This product is used by adding to milk, calf starter feed or water. Thirty-four diarrhea diagnosed calves were treated with this feed additive in Kahramanmaraş province. Diarrhea agents were determined using a test kit (cryptosporidum, rotavirus, coronavirus, E. coli, giardia). There were 8 cryptosporidum, 11 E. coli, 3 coronavirus, 1 rotavirus and 4 multiple microorganism originated diarrhea cases detected. In addition, there were 7 diarrhea calves found to be none of the pathogens mentioned in.