〖r〗^2_{π3}-düzlem geometrisi üzerine
On the 〖r〗^2_{π3}-plane geometry
- Tez No: 623497
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKÇA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu doktora tezi üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, ilk olarak This thesis consists of three chapters. İkinci bölümde ise, genel olarak 〖R〗^2_{π3}-düzlemindeki trigonometriden bahsedilmiş olup, 〖R〗^2_{π3}-düzleminde birim çember tanıtılmış ve buna bağlı olarak 〖R〗^2_{π3}-düzlemindeki trigonometrik fonksiyonlar, 〖R〗^2_{π3}-düzleminde Pisagor özdeşliği ve 〖R〗^2_{π3}-düzleminde trigonometrik indirgeme formülleri verilmiştir. 〖R〗^2_{π3}-düzleminde açı ölçüsü ve referans açı tanımlanmış ve 〖R〗^2_{π3}-düzleminde uzunlukların dönmeler altındaki değişimleri elde edilmiştir. Son olarak 〖R〗^2_{π3}-düzleminde iç-çarpım aracılığıyla açı ölçüsü tanımlanmıştır. Son bölümde, Öklidyen geometride iyi bilinen Thales bağıntılarının, Menelaus teoreminin, Ceva teoreminin, iç açıortay teoreminin, dış açıortay teoreminin, carnot teoreminin ve Öklid bağıntılarının 〖R〗^2_{π3}-düzlemindeki versiyonları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. In the first chapter, iso-taxicab functions were defined in terms of d_πn-distances on 〖R〗^2_{π3}-plane. It was shown that how to obtain what a point on iso-taxicab plane correspond toa point on 〖R〗^2_{π3}. The clasification of the lines of 〖R〗^2_{π3}-plane and the shortest distance from a point to a line was obtain on 〖R〗^2_{π3}. Finally the area formula of triangles were given on 〖R〗^2_{π3}. In the second chapter, generally it was mentioned about 〖R〗^2_{π3}-plane trigonometry, then unit circle was defined on 〖R〗^2_{π3} and correspondingly trigonometric functions, iso-taxicab Pythagoras identity and trigonometric reduction formulas were given 〖R〗^2_{π3}. The measures of angles and reference angle were defined on 〖R〗^2_{π3}. It was obtain that change of the length of the line segment under rotations on 〖R〗^2_{π3}. Finally, the measures of angles were introduced by inner-product. In the last chapter, the well-known theorems in Eucledean geometry which are Thales, Menelaus, Ceva, Carnot, inside and outside bisector, Eucledean theorems versions were shown on 〖R〗^2_{π3}.